Postúpila do semifinále na majstrovstvách sveta

Nedávno sme informovali o tom, že študentka odboru šport a rekreácia na Pedagogickej fakulte UKF Viktória Forster sa len ako druhá Slovenka kvalifikovala na halové majstrovstvá sveta v Belehrade. Tie sa konali 18. – 20. marca 2022 a Viktória sa na nich predstavila v dvoch disciplínach.
Prvý veľký seniorský šampionát
V behu na 60 m sa 19-ročnej šprintérke nepodarilo prebojovať do semifinále a s časom 7,35 s, jej druhom najlepšom kariérnom maxime, sa napokon umiestnila na 31. mieste. Prekážková 60-ka však Viktórii postup do semifinále priniesla. V ňom napokon skončila ôsma s časom 8,22 s, čo jej v celkovom hodnotení disciplíny stačilo na 24. miesto. Na svojom prvom veľkom seniorskom podujatí tak obstála so cťou a samotná účasť bola pre mladú šprintérku motiváciou.
„Je to už niečo iné. Sú tu veľké hviezdy. Zoznamujem sa s tým a sú to nové skúsenosti, ktoré mi dávajú naozaj veľa,“ zhodnotila po dobehnutí hladkej šesťdesiatky a zároveň dodala, čo si z prvého štartu odnáša do nasledujúceho dňa.
„Nemôžem sa zľaknúť na štarte, musím bežať uvoľnene a dať do toho všetko, čo vo mne je.“
Nie všetko vyšlo podľa plánu, no aj účasť v semifinále je pre mladú atlétku veľkým krokom.
„Išla som do toho s tým, že si to idem užiť a na štarte som si to naozaj užívala. Bohužiaľ, beh mi nevyšiel, ako som chcela, ale nevadí. Predsa som sa dostala do semifinále, takže z toho sa teším,“ zhodnotila Forster.
Forster Viktoria HMS 2022 2 foto Sona Maleterova 1024x683
S chybičkami, no odvážne a kvalitne
V semifinále však bola konkurencia silná, takže pri pomyslení na ďalší postup boli chyby vylúčené. Viktória sa im však nevyhla.
„Môj semifinálový beh nebol, aký som si predstavovala. Lietala som príliš vysoko nad prekážkami a v medzerách som nebežala frekvenčne. Už len fakt, že som mohla štartovať v semifinále, pre mňa znamená veľa. Sústredila som sa na seba, chcela som si semifinále vychutnať. Únava sa pod môj výsledok nepodpísala, doplatila som na svoje chyby,” vyjadrila sa pre Slovenský atletický zväz.
Trénerka Katarína Adlerová, bývalá absolventka UKF, však účasť na šampionáte hodnotí pozitívne.
„Vidieť bežať Viktóriu v semifinále majstrovstiev sveta bol pre mňa zážitok. V premiére na seniorskom šampionáte sa vyrovnala so všetkými nováčikovskými nástrahami a predviedla parádny výkon, za čo jej patrí vďaka. Obe dúfame, že sme potešili slovenských atletických priaznivcov.“
Ako na svojom webe uvádza Slovenský atletický zväz Viktória bežala v semifinále svoju štrnástu tohtoročnú prekážkovú šesťdesiatku, pričom až štyrikrát zlepšila slovenský rekord žien do 23 rokov. Treba tiež vyzdvihnúť, že vďaka Viktórii a Monike Weigertovej, ktorá sa ale na šampionát dostala na základe pozvánky od Svetovej atletiky vďaka postaveniu v kvalifikačnom rebríčku, nie splnením limitu, malo Slovensko prvýkrát na podujatí tohto druhu zastúpenie v podobe šprintérok na 60 m.
Forster Viktoria HMS 2022 sobota 3 foto Sona Maleterova 1024x683
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora