Stredoškolská technická olympiáda pozná víťazov

Na Katedre techniky a informačných technológií Pedagogickej fakulty UKF v Nitre sa 23. marca 2022 uskutočnila Stredoškolská technická olympiáda – STO. Olympiáda sa uskutočnila hybridnou formou, to znamená, že študenti sa zúčastnili online, ale aj prezenčne. Hlavným cieľom Stredoškolskej technickej olympiády bolo porovnať nadobudnuté vedomosti a zručnosti študentov stredných škôl s technickým zameraním.
Študenti mali za úlohu odprezentovať svoju prácu alebo projekt, ktorý spracovali na strednej škole vo forme ročníkovej práce, stredoškolskej odbornej činnosti alebo vlastného projektu, ktorý súvisel s témou olympiády. Na olympiádu sa prihlásilo 15 študentov z celého Slovenska, ktorí prezentovali spolu 14 odborných prác v 3 sekciách.
STO baner1
Prvá sekcia sa zameriavala na elektrotechniku, druhá na služby a tretia na strojárstvo. Na výber najlepších prác alebo projektov dohliadala odborná komisia zložená s pedagógov, doktoranda a študenta magisterského štúdia techniky v nasledovnom zložení: Mgr. Miroslav Šebo, PhD., doc. PaedDr. Danka Lukáčová, PhD., doc. PaedDr. Gabriel Bánesz, PhD., Mgr. Erik Krajinčák a Bc. Marek Ferenc.
Vzhľadom na to, že kvalita prezentovaných prác bola na veľmi vysokej úrovni, mala komisia ťažkú úlohu vybrať najlepšie práce z každej sekcie. Nakoniec vybrala tieto práce:
Sekcia Elektrotechnika
1. miesto: Lukáš Hošek s prácou: PPP 7E5 Pamäť Pozornosť Pohyblivosť – Stredná odborná škola Jána Antonína Baťu – Partizánske
IMG 20220323 133357
Sekcia Služby
1. miesto: Tamara Smahová s prácou: Marketingová podpora nového výrobku. Prieskum trhu a reklama – SPŠ Dubnica nad Váhom
2. miesto: Terézia Čuríková s prácou: Núdzové pomocné LED svetlá – výrobný a finančný plán – SPŠ Dubnica nad Váhom
3. miesto: Sára Staňová s prácou: Porovnanie finančných dotácií vynaložených na šport z rozpočtu mesta Dubnica nad Váhom v rokoch 2019 a 2020 – SPŠ Dubnica nad Váhom
3. miesto: Ivan Kyselica s prácou: Kryptomeny a ich dopad na ekonomiku – SOŠ Strojnícka – Bánovce nad Bebravou
Sekcia Strojárstvo
1. miesto: Michal Kšiňan s prácou: 3D delta tlačiareň – Stredná priemyselná škola technická – Trnava
2. miesto: Šimon Pavkov, Denis Lidik s prácou: Konštrukcia modelu traktora v 3D a tvorba výkresovej dokumentácie – Stredná odborná škola technická – Vráble
3. miesto: Samuel Hrebíček s prácou: Výroba novej zváranej zostavy metódou 135 – SOŠ Strojnícka – Bánovce nad Bebravou
IMG 20220323 134026
Všetkým výhercom, ale aj zúčastneným v mene Katedry techniky a informačných technológií PF srdečne gratulujeme. Veľkú vďaku si zaslúžia aj tútori a pedagógovia, ktorí vzdelávali a viedli zúčastnených študentov.
Text: Mgr. Miroslav Šebo, PhD., PF – Katedra techniky a informačných technológií
Foto: Bc. Marek Ferenc, Mgr. Miroslav Šebo, PhD.

Uverejnené: 24. marca 2022