Zelený certifikát pre našu univerzitu

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa opäť stala držiteľom Zeleného certifikátu a loga. Udelila jej ho spoločnosť SEWA za zabezpečenie ekologickej recyklácie a spracovania elektroodpadu a/alebo prenosných batérií a akumulátorov v roku 2021. Spoločnosť s našou univerzitou spolupracuje od roku 2018, spoluprácu od začiatku koordinuje RNDr. Magdaléna Stritzová z Technického oddelenia UKF.
„Spoločnosť SEWA od nás každý rok odoberá použité batérie a elektroodpad. Množstvá jednotlivých odpadov sa evidujú a každoročne hlásia na Okresný úrad v Nitre. Za rok 2021 naša univerzita odovzdala 110 kg prenosných batérií – kód odpadu 200134, ide o odpad ´O´ – ostatný, nie nebezpečný. Elektroodpad sa zatiaľ zbiera a bude sa odovzdávať zrejme v tomto roku,“ potvrdila RNDr. Stritzová.
V roku 2020 UKF odovzdala spolu 4 520 kg elektroodpadu a 40 kg prenosných batérií.
logo
Podľa slov kvestorky UKF, Ing. Ľubice Ehrenholdovej, sa naša škola a jej fakulty správnym triedením odpadov (aj tých nebezpečných) snažia zodpovedne pristupovať k ochrane životného prostredia, Zelený certifikát preto získavame každý rok. Triedenie a recyklácia elektroodpadu a batérií je jedným z aspektov našej environmentálnej politiky, zadefinovaných v Dlhodobom zámere na roky 2019 – 2025.
Spoločnosť SEWA, a. s., Bratislava, ktorá našej univerzite Zelený certifikát udelila, je autorizovanou organizáciou zodpovednosti výrobcov s udelenou autorizáciou od Ministerstva životného prostredia SR pre komodity elektro, batérie, obaly a neobalové výrobky. SEWA tak zabezpečuje zber a ekologickú recykláciu elektroodpadov, použitých batérií a odpadov z obalov z elektropredajní, firiem, inštitúcií, škôl, miest a obcí. Spolupracuje s nimi v rámci zberu, ale aj environmentálnej edukácie cez zaujímavé projekty. Ako uviedla Mgr. Lívia Burzová, PR a marketingová manažérka spoločnosti SEWA, aktivity všetkých týchto subjektov pomáhajú šíriť myšlienku nevyhnutnosti ochrany životného prostredia ekologickou recykláciou.
zelený certifikát web
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií