Literárne čítanie na katedre germanistiky

Po dvoch rokoch pandemickej prestávky usporiadala Katedra germanistiky FF UKF v Nitre 22. marca 2022 literárne čítanie nemecky píšucich autoriek a autorov. V rámci putovného čítania Das Literarische Terzett zavítali na katedru germanistiky Maria Milisavljevic (dráma, Berlín) a Andreas Pavlic (epika, Viedeň).
terzett1
Maria Milisavljevic, úspešná nemecká dramatička, získala v roku 2013 za svoju prvú hru Brandung Kleistovu cenu pre mladých dramatikov. Jej hry sa hrajú na renomovaných divadelných scénach v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Belgicku, USA, Kanade, Mexiku, Brazílii, Japonsku a inde. Okrem písania divadelných hier sa venuje aj prekladateľskej činnosti. Žije a tvorí v Berlíne. Publikum v Nitre upútala zanieteným čítaním úryvkov zo svojich dramatických diel Brandung, Geteil a Beben. Spracováva v nich aktuálne spoločenské témy ako rasizmus, diskriminácia, utečenecké vlny v Európe, vojnové konflikty, obraz ženy v spoločnosti a i.
terzett2
Andreas Pavlic, rodák z Innsbrucku, povolaním špeditér, skladník, komunitný a krízový pracovník dnes tvorí vo Viedni. Vyštudoval politológiu a sociálnu prácu. Od roku 2008 publikuje poéziu a prózu v literárnych časopisoch a zborníkoch. Na katedre germanistiky čítal úryvky zo svojho debutového románu Die Erinnerten. Vracia s v ňom do doby tzv. austrofašizmu a tematizuje problematiku spomienok, ich vytesňovania a opätovnej reflexie. Román je príkladom silnej a zároveň vynikajúco rešeršovanej memoárovej literatúry.
Okrem študentiek a študentov germanistiky a translatológie si čítanie z diel Marie Milisavljevicovej a Andreasa Pavlica vypočuli aj žiačky a žiaci Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Literárne čítanie moderovala už po tretí raz Carola Heinrich. Podujatie podporili OeAD (Agentúra pre vzdelávanie a internacionalizáciu), Goetheho inštitút v Bratislave a Rakúske kultúrne fórum v Bratislave.
terzett3
Text a foto: doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD., FF – Katedra germanistiky