O slovensko-francúzskej projektovej spolupráci

V termíne od 14. do 22. marca 2022 navštívil koordinátor slovensko-francúzskeho bilaterálneho projektu APVV SK-FR-19-0010, RNDr. Michal Benc, PhD., partnerskú inštitúciu INRAE v Jouy-en-Josas vo Francúzsku za účelom výskumných aktivít, ako aj realizovania rokovaní s predstaviteľmi inštitúcie INRAE o pokračujúcej spoločnej projektovej spolupráci.
Bilaterálna projektová spolupráca medzi Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a inštitúciou INRAE vo Francúzsku bola doposiaľ veľmi úspešná. Naše spoločné výsledky boli publikované v niekoľkých článkoch s vysokým impakt faktorom v kvartile 1, registrovaných v databáze WOS, a boli tiež prezentované na viacerých medzinárodných vedeckých konferenciách.
IMG 6723
Projektové aktivity v minulom roku viedli k hlbšej spolupráci s Francúzskym veľvyslanectvom v Bratislave, kde sa uskutočnilo stretnutie medzi oboma koordinátormi bilaterálneho projektu, doktorkou Amélie Bonnet-Garnier (Francúzsko) a doktorom Michalom Bencom (Slovensko), za prítomnosti atašé pre akademickú a vedeckú spoluprácu, pána Yana Pautrata. Vďaka tomuto stretnutiu a finančnej podpore Francúzskeho veľvyslanectva, ako aj Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, realizuje v tomto roku naša študentka Sára Stachovičová stáž na inštitúcii INRAE vo Francúzsku.
V budúcnosti by sme radi rozšírili našu spoluprácu s cieľom vytvoriť dohodu o spolupráci medzi našou univerzitou a inštitúciami vo Francúzsku za účelom umožnenia štúdia tzv. “doktorátu na dvoch univerzitách” pre našich študentov.
Tento plán medzinárodnej spolupráce medzi UKF a INRAE je ďalším výsledkom medzinárodnej spolupráce medzi UKF a francúzskymi inštitúciami.
IMG 6731
Text: RNDr. Michal Benc, PhD., FPVaI – Katedra botaniky a genetiky