Vedecká rada UKF zasadala

Zasadnutie Vedeckej rady UKF v Nitre sa uskutočnilo 28. apríla 2022. Rokovanie viedol predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Vedecká rada sa riadila nasledovným programom:
  1. Inauguračné konania
    • Inauguračné konanie doc. Mgr. Vladimíra Biloveského, PhD., v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo
    • Inauguračné konanie doc. Dr. Mirka Lampisa, PhD., v odbore cudzie jazyky a kultúry
    • Inauguračné konanie doc. Mgr. Juraja Malíčka, PhD., v odbore estetika
    • Inauguračné konanie doc. PaedDr. Moniky Máčajovej, PhD., v odbore pedagogika
  2. Návrh na doplnenie člena do Komisie pre pedagogické vedy a učiteľstvo Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre
  3. Schvaľovanie Minimálnych kritérií UKF v Nitre na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor
  4. Rozličné
1DX 6664
Na úvod inauguračných konaní informovali vedeckú radu dekani fakúlt – doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty, a doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD., dekan Pedagogickej fakulty, o priebehu inauguračného konania vo vedeckej rade fakulty. Nasledovali vystúpenia inaugurantov.
Bilovesky
Doc. Mgr. Vladimír Biloveský, PhD., pracovník Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, oboznámil prítomných s najdôležitejšími výsledkami výskumu v oblasti teórie prekladu a tlmočenia s výskumnou špecializáciou zameranou na preklad neumeleckého textu, dejiny prekladu a rozvoj prekladateľskej kompetencie. V prezentácii uviedol najvýznamnejšie výstupy publikačnej a projektovej činnosti sumarizujúce oblasti výskumnej špecializácie a predstavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo.
Lampis
Doc. Dr. Mirko Lampis, PhD., pracovník Katedry romanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre, v prezentácii prestavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru cudzie jazyky a kultúry so zameraním na španielsky jazyk, španielsku a hispanoamerickú literatúru. Oboznámil prítomných s najdôležitejšími výsledkami vo vzdelávaní a výskume špecializovanom v rámci odboru na semiotiku textu a semiotiku kultúry. Predstavil najvýznamnejšie výstupy publikačnej a projektovej činnosti a aktivity v rámci spolupráce so zahraničnými univerzitami, ktoré sú prínosom pre rozvoj pracoviska.
Malicek
Doc. Mgr. Juraj Malíček, PhD., pracovník Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre, oboznámil prítomných s novými výsledkami vo vzdelávaní a výskume v odbore estetika, s výskumnou špecializáciou orientovanou na populárnu kultúru/popkultúru. V prezentácii uviedol najvýznamnejšie projekty a publikácie a predstavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru estetika. Prínosom v rámci Nitrianskej školy je pôvodná autorská koncepcia populárnej kultúry, programový výskum a výučba popkultúry na Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF.
Macajova
Doc. PaedDr. Monika Máčajová, PhD., pracovníčka Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, v prezentácii prestavila svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru pedagogika. Oboznámila prítomných s najdôležitejšími výsledkami vo vzdelávaní a vo vede so zameraním na oblasti výskumu špecializovaného na predškolskú a elementárnu pedagogiku: jazyková gramotnosť, pedagogika tvorivosti, teória vyučovania a pedeutológia.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • návrh na vymenovanie doc. Mgr. Vladimíra Biloveského, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania prekladateľstvo a tlmočníctvo,
  • návrh na vymenovanie doc. Dr. Mirka Lampisa, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania cudzie jazyky a kultúry,
  • návrh na vymenovanie doc. Mgr. Juraja Malíčka, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania estetika,
  • návrh na vymenovanie doc. PaedDr. Moniky Máčajovej, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania pedagogika.
V ďalšej časti rokovania predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., predložil návrh na doplnenie člena – doc. Mgr. Andrey Blaščíkovej, PhD., pracovníčky Katedry náboženských štúdií FF UKF v Nitre, do Komisie pre pedagogické vedy a učiteľstvo Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • návrh na vymenovanie doc. Mgr. Andrey Blaščíkovej, PhD., za člena Komisie pre pedagogické vedy a učiteľstvo Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre.
Predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., uviedol materiál Minimálne kritériá UKF v Nitre na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor. V kritériách sú premietnuté zmeny v kategorizácii výstupov publikačnej činnosti podľa novej legislatívy a sú zosúladené so štandardami SAAVŠ pre habilitačné konanie a konanie na vymenúvanie profesorov.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila materiál Minimálne kritériá UKF v Nitre na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor.
V závere rokovania predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., poďakoval členom VR za účasť a ukončil rokovanie.
Text: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. – prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Uverejnené: 29. apríla 2022