Pamätná izba Jána Palárika je otvorená

Niekoľkomesačné úsilie študentov 2. a 3. ročníka študijných programov muzeológia a pamiatková starostlivosť a kultúrne dedičstvo bolo 27. apríla 2022 zavŕšené otvorením reinštalovanej Pamätnej izby Jána Palárika v Majcichove. Otvorenie sa konalo pri príležitosti dvojstého výročia narodenia tohto významného slovenského dramatika, publicistu a kňaza. Projekt vznikol na základe spolupráce medzi Katedrou muzeológie FF UKF v Nitre, Základnou školou J. Palárika v Majcichove a Obecným úradom Majcichov.
1. Povodna expozicia  3. IMG 20220419 131541
Pôvodná expozícia.
Študenti za pomoci odborných pracovníkov Katedry muzeológie FF UKF modernizovali pôvodnú, vyše 50-ročnú expozíciu, čím umožnili, aby hodnoty a odkaz Jána Palárika pretrvali aj v 21. storočí. Vypracovali návrh novej podoby pamätnej izby a aktívne sa podieľali na technickej realizácii vlastného návrhu. Okrem toho pripravili pre návštevníkov izby aj viaceré múzejno-edukačné materiály, ktoré bude možné využiť aj pre vyučovacie aktivity žiakov základných škôl.
Pamätná izba obsahuje dve samostatné časti. Prvá približuje život a dielo J. Palárika. Dominantou je verná figurína Jána Palárika v životnej veľkosti zasadená do prostredia izby s pôvodným nábytkom zo starej rímsko-katolíckej fary. Najcennejším predmetom sú kanonické vizitácie s ručne písanými Palárikovými záznamami.
6. IMG 20220426 184813  7. IMG 1438
Druhá časť expozície je o dejinách, živote a ďalších významných osobnostiach obce Majcichov, v ktorej J. Palárik na sklonku svojho života pôsobil ako farár. Nachádza sa tu napríklad ľudový odev a tiež množstvo predmetov dennej potreby, ktoré približujú minulosť majcichovského ľudu.
Slávnostného otvorenia sa v zastúpení dekanky Filozofickej fakulty UKF, doc. PhDr. Jarmily Maximovej, PhD., zúčastnil prodekan FF UKF, prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. Odbornými garantmi boli pracovníci Katedry muzeológie FF UKF v Nitre: doc. PhDr. Stanislava Bönde Gogová, PhD., Mgr. Daniel Bešina, PhD., a Mgr. Daniel Miček.
13a  15. IMG 1473
Text a foto: doc. PhDr. Stanislava Bönde Gogová, PhD., Mgr. Daniel Miček