UKF navštívil veľvyslanec Českej republiky

Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre navštívil 17. mája 2022 mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky, J. E. Genpor. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. MBA. Pána veľvyslanca na pôde našej univerzity prijal rektor UKF, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Na pracovnom stretnutí bola prítomná aj prorektorka pre medzinárodné vzťahy, doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD.
Predmetom rokovania bola doposiaľ realizovaná medzinárodná spolupráca UKF s univerzitami a ďalšími inštitúciami v Českej republike. Medzinárodná spolupráca s ČR je realizovaná najmä prostredníctvom:
  • bilaterálnych dohôd o medzinárodnej akademickej spolupráci podpísaných na úrovni rektorov zúčastnených univerzít,
  • programu Erasmus+ (mobility študentov a zamestnancov),
  • programu CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies),
  • medzinárodného členstva,
  • Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje,
  • výskumných aktivít zamestnancov UKF, ktoré svojím zameraním, výsledkami vedeckovýskumnej činnosti, medzinárodne uznávanou publikačnou činnosťou, ako aj zahraničnou spoluprácou patria k najvýznamnejším aspektom vedeckého zázemia UKF v Nitre,
  • študentov z Českej republiky, ktorí aktuálne študujú na ucelenom bakalárskom, magisterskom a doktorandskom štúdiu na UKF v Nitre.
cesky velvyslanec
Význam spolupráce s univerzitami a inštitúciami v Českej republike dokazuje aj rastúci počet spoločných výstupov pracovníkov UKF s vedcami z Českej republiky v databáze Web of Science, v ktorej bolo v roku 2019 publikovaných 55 spoločných výstupov, v roku 2020 79 výstupov a v roku 2021 až 82 výstupov.
Vedecká spolupráca sa uskutočňuje najmä v odboroch environmentálne vedy, klinická neurológia a neuroveda. Najčastejšími partnermi sú vedci z Palackého univerzity v Olomouci, Akademie věd České republiky, Univerzity Karlovej v Prahe a Univerzity Tomáše Bati v Zlíně.
Najviac databázovaných výstupov v spolupráci s českými kolegami podľa zastúpení fakult majú (od roku 2019) prof. Praško, prof Šlepecký, prof. Sollár (FSVaZ), doc. Trnik, Dr. Csaki, prof. Munk (FPVaI), doc. Juríková (FSŠ), doc. Hajnalová, doc. Hlad (FF) a prof. Kráľová, (PF). Najvýznamnejšia projektová činnosť je realizovaná s Mendelovou univerzitou v Brně a Vysokou školou aplikované psychologie v Terezíne. Najvýznamnejšie konferencie organizujeme v spolupráci s Univerzitou Hradec Králové a veľký potenciál má rozvíjajúca sa spolupráca s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějoviciach a Vysokou školou ekonomickou v Prahe.
V rámci podnetného a kreatívneho pracovného stretnutia rektora UKF s veľvyslancom Českej republiky bola dohodnutá ďalšia spolupráca, v rámci ktorej bude posilnená internacionalizácia univerzity a predmetom ktorej bude priblíženie českej kultúry študentom a zamestnancom UKF.
Text: doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD. – prorektorka pre medzinárodné vzťahy
Foto: Bc. Lubo Balko, R – Oddelenie médií