Študenti Katedry hudby PF zažiarili v Prahe

V dňoch 19. – 21. mája 2022 sa uskutočnila Interpretačná súťaž pedagogických fakúlt Českej republiky s medzinárodnou účasťou. Toto podujatie je špecifické tým, že ho každý rok organizuje iná česká univerzita. Jeho prestíž a vysokú kvalitu podčiarkuje fakt, že v každej kategórii môžu súťažiť len dvaja vybraní reprezentanti jednotlivých univerzít. Po dvojročnej prestávke zapríčinenej pandémiou sa talentovaní mladí umelci z viacerých európskych krajín stretli na pôde Univerzity Karlovej v Prahe a nás veľmi teší, že medzi tých najúspešnejších patrili aj naši študenti.
Praha Štrbák klavír Sáčková flauta
Najvšestrannejšou a najúspešnejšou účastníčkou celej súťaže bola Katrin Sáčková, ktorá svojou interpretáciou na zobcovej flaute získala 1. cenu v I. kategórii odboru hra na iných nástrojoch a pridala k nej aj 3. cenu v II. kategórii odboru hra na klavíri. Flautistky Františka Kupkovičová a Lívia Rácová si rozdelili 2. cenu v II. kategórii odboru hra na iných nástrojoch. Veľmi úspešné boli aj naše ukrajinské študentky – Yevgeniya Tsurul získala 2. cenu v I. kategórii odboru hra na klavíri a flautistka Anna Androsenko 3. cenu v I. kategórii odboru hra na iných nástrojoch. Vďaka spomenutým študentkám patrilo meno našej alma mater počas slávnostného vyhlasovania výsledkov k najčastejšie vyslovovaným.
O úspech všetkých umelkýň sa vo veľkej miere zaslúžili aj korepetítori Viktória Babošová, Vladyslav Mokhnyk a Marek Štrbák. Našu univerzitu reprezentovali aj klavirista Marek Sirotiar a organista Martin Pavlov. V silnej konkurencii síce nezískali žiadne ocenenie, prezentovali sa však veľmi spoľahlivým a kvalitným výkonom.
Mokhnyk Androsenko Tsurul ukrajinskí študenti v Prahe
Vďaka a obdiv patria nielen všetkým spomenutým reprezentantom, ale aj ich pedagogičkám, doc. Dane Šašinovej, ArtD., a Mag. rer. soc. oec. Marcele Lechtovej, M.A., za dôslednú umeleckú prípravu a vynikajúce pedagogické vedenie. Máme veľkú radosť, že kvalita umeleckej práce na Katedre hudby PF znesie tie najprísnejšie kritériá aj v medzinárodnom kontexte.
Všetkým študentom, korepetítorom a ich pedagógom želáme mnoho ďalších tvorivých síl a radosti s hudbou.
Text a foto: Mgr. art. Marek Štrbák, PhD., ArtD., PF – Katedra hudby

Uverejnené: 26. mája 2022