Venujú sa demystifikácii umelej inteligencie

V dňoch 18. – 20. mája 2022 sa na Fakulte prírodných vied a informatiky UKF v Nitre uskutočnilo úvodné stretnutie partnerov medzinárodného projektu FITPED-AI (Future IT Professionals Education in Artificial Intelligence – Príprava budúcich IT profesionálov pre oblasť umelej inteligencie), na ktorom participujú univerzity a firmy zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Holandska a Litvy. Projekt získal podporu 310 565 EUR z programu Erasmus+ v rámci Kľúčovej akcie 2 Kooperačné partnerstvá, ktorá poskytuje organizáciám možnosti spolupráce s kolegami z Európy.
JF 7096
„Umelá inteligencia bude v nasledujúcich rokoch predstavovať jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí, ktorá vytvára množstvo pracovných príležitostí s vysokou pridanou hodnotou. Cieľom projektu je navrhnúť a implementovať vzdelávací model zameraný na rozvoj zručností IT odborníkov v oblasti umelej inteligencie a overiť jeho efektívnosť. Od implementácie modelu očakávame demystifikáciu umelej inteligencie a zvýšenie záujmu (nielen) informatikov o kariéru v nej,“ zdôvodňuje zmysel projektu hlavný koordinátor Ján Skalka z UKF.
Je nevyhnutné, aby spoločnosť v každej krajine dokázala reagovať na zmeny, ktoré so sebou rozvoj umelej inteligencie prináša, pričom na tento trend musia v prvom rade reagovať vzdelávacie inštitúcie, ktoré pripravujú budúcich lídrov a zamestnancov v tejto oblasti. Univerzity sa musia vysporiadať s dôsledkom mystifikácie umelej inteligencie v médiách i s náročnosťou problematiky, ktoré spôsobujú, že len malá časť študentov si vie predstaviť kariéru pri zavádzaní umelej inteligencie do zdravotníctva, tvorbe modelov schopných predpovedať vývoj v oblasti klímy alebo navrhovaní dizajnu chemických zlúčenín. Každá z partnerských univerzít má vo svojich študijných programoch predmety zamerané na umelú inteligenciu, pričom obsah a štruktúra odrážajú vývoj danej univerzity, históriu príslušných študijných programov a celkové zameranie univerzity.
JF 7090
„Na zvýšenie počtu záujemcov o kariéru v oblasti umelej inteligencie je potrebné prehodnotiť formu a obsah vzdelávania, pričom realizácia projektu poskytuje príležitosť získať na medzinárodnej úrovni skúsenosti, spätnú väzbu a informácie o tom, čo u študentov zaberá a čo nie, pretože pochopiť princípy umelej inteligencie si vyžaduje matematické, technické, kreatívne a možno trocha i futuristické myslenie,“ vysvetľuje Martin Drlík, prodekan pre vonkajšie vzťahy a rozvoj Fakulty prírodných vied a informatiky UKF.
Počas troch rokov budú partneri rozvíjať unikátny vzdelávací systém, ktorý navrhli a vyvinuli v predchádzajúcich troch rokoch v projekte FITPED. Séria kurzov umelej inteligencie bude poskytovať univerzitným študentom i verejnosti študijný obsah postavený na aktívnom riešení úloh, vypracúvaní projektov, vzájomnej spolupráci a zdokonaľovaní kritického, logického a analytického myslenia. Príprava kvalitných študentov súčasne podporí i budovanie novej generácie schopnej realizovať výskum v oblasti umelej inteligencie a vytvorí tak predpoklady pre vytváranie medzinárodných tímov schopných riešiť problémy budúcnosti.
JF 7091
Text: RNDr. Ján Skalka, PhD., FPVaI – Katedra informatiky