Stredoškoláci súťažili v programovaní

Na Katedre informatiky FPVaI UKF v Nitre sa 18. mája konal druhý ročník súťaže ITvNitre 2022 v programovaní študentov stredných škôl. Hlavnou myšlienkou súťaže je umožniť študentom stredných škôl porovnať svoje programátorské zručnosti s ostatnými formou riešenia jednoduchých programátorských úloh, motivovať študentov k štúdiu a kariére v IT a oboznámiť študentov s možnosťou štúdia aplikovanej informatiky na našej univerzite. Súťaže sa zúčastnilo 45 vybraných študentov z deviatich stredných škôl a gymnázií z Nitry, Zlatých Moraviec, Trnavy a Hlohovca.
itvnitre 22 1
Študenti mali za úlohu správne vyriešiť v jazyku Python alebo Java čo najviac úloh za čo najkratší čas. Súťaž sa odohrávala v mikro-learningovej vzdelávacej platforme Priscilla, ktorá umožňuje štúdium formou malých interaktívnych vzdelávacích jednotiek a automatizovanú kontrolu správnosti vytvoreného kódu. Výsledné poradie študentov tak zohľadnilo schopnosť študentov nielen nájsť správne riešenie, ale aj pracovať v obmedzenom čase. Každému súťažiacemu, ktorý získal minimálne 30 % bodov, sa prirátali body za ušetrený čas a stal sa úspešným riešiteľom. Najlepší študenti z oboch kategórií získali zaujímavé vecné ceny od sponzorov.
Súťaž sa konala ako súčasť multiplikačného podujatia Inovácie vo výučbe umelej inteligencie v rámci projektu Erasmus+ FITPED-AI (2021-1-SK01-KA220-HED-000032095), ktoré bolo určené pre učiteľov informatiky stredných škôl. Učitelia sa počas pripravených workshopov oboznámili s možnosťami výučby základov umelej inteligencie a vyskúšali si prácu s nástrojom pre 3D modelovanie. Podporili ho viacerí partneri z regiónu, s ktorými Katedra informatiky FPVaI dlhodobo spolupracuje na príprave IT odborníkov.
itvnitre 22 2   itvnitre 22 5
Podrobné informácie o súťaži sú dostupné na stránke itvnitre.sk a na stránke projektu Erasmus+ FITPED-AI.
Text: Martin Drlík, FPVaI – Katedra informatiky
Foto: Ján Francisti, FPVaI – Katedra informatiky