Európsky týždeň bezpečnosti na PF UKF

Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je najväčším podujatím zameraným na zvyšovanie informovanosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Koná sa každoročne v 43. kalendárnom týždni. Jeho cieľom je prispievať k zlepšovaniu úrovne bezpečnosti a ochrany zdravia na pracoviskách Európy. Na európskej úrovni ho koordinuje Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU – OSHA). Realizáciu podujatí a činností na národných úrovniach zabezpečujú partneri agentúry v 28 členských štátoch EÚ i mimo nej.
Aj tento rok počas týždňa od 24. do 27. októbra 2022 boli na Slovensku vo zvýšenej miere propagované aktivity smerujúce k zlepšeniu povedomia verejnosti o význame bezpečnej práce a ochrany zdravia zamestnancov. Jednotlivé inšpektoráty práce organizovali vo svojich krajoch viaceré aktivity, akými sú besedy, semináre, dni otvorených dverí na inšpektorátoch práce a vo zvýšenej miere aj poskytovanie bezplatného poradenstva, nevynímajúc ani Inšpektorát práce Nitra.
BOZP  BOZP2
Do európskeho týždňa bezpečnosti bola aktívne zapojená aj Pedagogická fakulta UKF v Nitre, a to Katedra a techniky a informačných technológií spolu s Katedrou pedagogiky. Inšpektorát práce v Nitre pre študentov bakalárskeho študijného programu vzdelávanie dospelých a bezpečnosť práce, ale aj pre ďalších záujemcov práce pripravil zaujímavé prednášky, ktoré mali edukačný charakter, ako napríklad prednášky inšpektorov práce Vznik pracovného pomeru, Prevencia vzniku pracovného úrazu a vyšetrovanie ich vzniku. Veľkú pozornosť a záujem zo strany študentov vzbudila prednáška Inšpekcia práce v praxi, kde boli dôkladne vysvetľované postupy a spôsoby vyšetrovania reálnych udalostí. Cieľom názorných ukážok a videí bolo poukázať na príčiny a zdroje úrazov, na chyby a zlyhania, ktoré mohli v prípade fatálnych úrazov zachrániť život človeka. Prednášky boli uskutočnené na pôde IP v Nitre a na PF UKF.
BOZP3
Vyvrcholením týždňa BOZP bol workshop zorganizovaný v rámci končiaceho projektu KEGA č. 014UKF-4/2020 s názvom Inovatívne vzdelávacie e-moduly bezpečnosti práce v duálnom vzdelávaní, na ktorom boli propagované výstupy projektu s cieľom poukázať, ako v príprave na budúce povolanie konkrétnych profesií systematicky implementovať bezpečnosť práce v praktickom vzdelávaní vrátane legislatívnych postupov a praktických ukážok.
Týždeň BOZP bol ukončený vyhodnotením troch najlepších posterových prezentácií študentov Dagmary Debnárovej, Bianky Vagnerovej, a Mária Silvestra Balázsa, ktoré si k týždňu BOZP pripravili.
Organizátori sú presvedčení o opodstatnenosti organizovania podujatí s obdobným zámerom pre študentov a prípadných záujemcov aj v budúcnosti a tešia sa na ďalší rok, kedy budú prezentovať nové výsledky, skvalitňujúce vzdelávací proces a podporujúce rozvoj študijného programu vzdelávanie dospelých a bezpečnosť práce.
BOZP4
Text: doc. Ing. Ivana Tureková, PhD.
Foto: Mgr. Miroslav Šebo, PhD., Ing. Jozef Harangozó, PhD.

Uverejnené: 7. novembra 2022