O učení osôb s poruchami autistického spektra

Dňa 8. novembra 2022 sa uskutočnila pozvaná prednáška v rámci série prednášok Excelentnosť v praxi, ktorú organizuje Katedra pedagogiky PF UKF v Nitre od roku 2016. Prednáška na tému Krokovanie – jeden zo spôsobov štruktúrovaného učenia osôb s poruchami autistického spektra (v skratke PAS) sa uskutočnila v popoludňajších hodinách pre študentky druhého ročníka programu špeciálna pedagogika, sociálna pedagogika a manažment vzdelávania a nadviazala na obsah vzdelávania v predmete prevencia a reedukácia porúch učenia.
Prednášajúce dámy boli psychologička, Mgr. Anikó Ficzere, PhD., a Mgr. Vlasta Kĺbiková zo zariadenia ZSS Lienka v Nitre, s ktorým katedra nadviazala tento akademický rok aktívnu spoluprácu. Jedinci s poruchou autistického spektra majú osobitný štýl vnímania a spracovania informácií a učenia.
V dnešnej dobe môžeme nájsť veľké množstvo terapií a edukačných intervencií, ktoré boli vytvorené pre jedincov s poruchami autistického spektra, napr. TEACCH program, Son-rise program, Aplikovaná behaviorálna analýza, Floortime terapia, Terapia senzorickej integrácie apod. Každý zo spôsobov intervencie sa vo svojej podstate líši teoretickým základom, využívanými postupmi či cielenými zručnosťami, ale tiež rozsahom a relevantnosťou empirických dôkazov o ich funkčnosti, ktoré sa vzhľadom na ich dlhú pôsobnosť nahromadili.
prednaska autizmus
Pozvaná prednáška priblížila študentom a študentkám, ako sa prejavuje triáda poškodení autistického spektra v bežnom živote ich klientov, a ukázala modelovanie obrazovej podpory činností denného života, ktoré rozvíjajú u dospelých ľudí s PAS ich nezávislosť.
Dňa 28. novembra 2022 sa uskutoční spoločná aktivita prednášajúcich a našich študentov a študentiek UKF v Dome Matice slovenskej v Nitre. Súčasťou nášho spoločného podujatia s názvom Nezávislý život ľudí s poruchami autistického spektra – sen alebo skutočnosť? budú aj workshopy pre odbornú aj laickú verejnosť. Kto by mal záujem o bližšie poznanie metódy krokovania, je pozvaný.
Text a foto: Dr. Jana Balážová, PhD. , doc. Dr. Erik Žovinec, PhD., PF – Katedra pedagogiky

Uverejnené: 18. novembra 2022