Devätnásť rokov so súťažou Komenský a my

Každoročne v novembri prichádzajú už 19 rokov na Pedagogickú fakultu UKF žiaci, študenti a učitelia z celého Slovenska, aby si prišli prevziať ocenenia za svoje výtvarné a literárne práce, ktoré sa viažu k odkazu a myšlienkam J. A. Komenského. Tento rok to bolo 9. novembra 2022, kedy Katedra pedagogiky PF slávnostným vyhodnotením otvorila zároveň vernisáž víťazných výtvarných a literárnych prác, ktoré vybrala z viac než 200 zaslaných prác.
Za cenné treba považovať to, že ide o ojedinelú československú súťaž, ktorej rozvoj už 19 rokov zabezpečuje Katedra pedagogiky PF UKF pod odborným vedením PaedDr. Alexandry Pavličkovej PhD. Začiatkom roka 2022 jej bolo v Brandýse nad Orlicí v Českej republike udelené ocenenie pri príležitosti vyhodnotenia českej časti súťaže Komenský a my za šírenie myšlienok a odkazu J. A. Komenského, a to predovšetkým udržaním súťaže v podmienkach slovenských škôl.
Komenský a my
Každoročne posielajú školy z celého Slovenka na Katedru pedagogiky PF práce žiakov a študentov, na ktorých sa podieľajú svojou konzultáciou aj ich učitelia a z ktorých odborná porota vyberie a ocení tie najlepšie. Výstavu tohtoročných víťazných prác si môžeme pozrieť vo vestibule PF UKF.
Program súťažnej prehliadky obohatili aj žiaci ZUŠ Tralaškola kultúrnym programom. Predstavil sa súbor zobcových fláut – kvarteto Quatro voce pod vedením pani učiteľky, Mgr. art. Ildikó Kožíkovej. Túto súťaž každoročne podporuje aj Rektorát UKF, Nitriansky samosprávny kraj a tento rok sa zapojil aj Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM, bývalé MPC KP Nitra). Odborne a organizačne túto celoslovenskú súťaž zastrešuje Katedra pedagogiky PF UKF v Nitre.
Komenský a my2
Text: doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD., a PaedDr. Simona Borisová, PhD., PF – Katedra pedagogiky
Foto: PaedDr. Tomáš Turzák, PhD., a Mgr. Radka Teleková, PhD.

Uverejnené: 18. novembra 2022