Zapojenie zdravotne znevýhodnených do športu

Na pôde Pedagogickej fakulty UKF v Nitre privítali 8. novembra 2022 prednášajúcich hostí z Platformy rodín detí so zdravotným postihnutím – Janku Lowinsky a Katarínu Brešťanskú, ktoré predstavili študentkám aktivity Platformy a projekt MATP.
Projekt MATP (Motor Activity Training Program) predstavuje možnosti športového vyžitia a zapojenia športovcov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením. MATP je označenie pre tréningový program motorických činností, ktorý je súčasťou aktivít Špeciálnych olympiád Slovensko. MATP predstavuje tréningový program pre športovcov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením.
zdravotne znevyhodneni 2  zdravotne znevyhodneni 4
Filozofia programu vychádza z presvedčenia, že aj ľudia s viacnásobným zdravotným znevýhodnením majú právo zúčastňovať sa voľnočasových, športových aktivít s akceptáciou ich limitov a rozvíjaní ich potenciálu. Nejde o terapeutickú metódu, ale predovšetkým o zážitok z možného spôsobu športovania, spoločných aktivít, socializácie, nových priateľstiev a podpory inkluzívnej spoločnosti, kde športujú všetci.
Projekty MATP bežia vo viacerých mestách a regiónoch. Cieľom tejto pozvanej prednášky bolo informovať a nadchnúť naše študentky a študentov pre dobrovoľnícku spoluprácu. Národná športová organizácia Special olympics Slovakia disponuje kompletným know-how v metodickom vedení telovýchovy pre deti a žiakov s intelektuálnym znevýhodnením vo veku od 2 do 12 rokov: Program Young Athletes a tiež pre deti a žiakov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením: Program MATP.
Bc. Katarína Brešťanská predstavila svoju organizáciu JA SÁM, ktorá je zapojená do programu MATP v Hlohovci. Jedným z cieľov je aj vyhľadávanie komunitnej podpory a nových trénov-asistentov. Študentky z programu špeciálna pedagogika, sociálna pedagogika a manažmentu vzdelávania prejavili záujem o program a možno sa niektoré z nich stanú v budúcnosti novými trénerkami. Ponuka aktívneho dobrovoľníctva s perspektívou platí pre všetky študentky a študentov UKF počas celého roka.
zdravotne znevyhodneni KPG
Viac informácií:
Záujemcovia o dobrovoľníctvo sa môžu ozvať na (MATP Hlohovec), MATP v iných mestách na .
Text a foto: Dr. Jana Balážová, PhD., doc. Dr. Erik Žovinec, PhD., PF – Katedra pedagogiky

Uverejnené: 18. novembra 2022