Inšpirácia z Poľska pre učiteľov aj študentov

V dňoch 9. – 11. novembra 2022, v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít, navštívili Katedru výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre dr. hab. Iwona Bugajska-Bigos a Nadia Bigos.
S dr. hab. Bugajskou-Bigos katedra spolupracuje už dlho a výsledkom tejto spolupráce je účasť na niekoľkých projektoch venovaných interpretácii umeleckého diela, ale aj sympóziá a mnohé publikácie. Dr. hab. Iwona Bugajska-Bigos je garantkou učiteľsky aj umelecky zameraných študijných programov na Katedre výtvarnej výchovy a výtvarných umení na Fakulte sociálnych štúdií a umenia Štátnej univerzity aplikovaných vied v Nowom Saczi v Poľsku. Dlhodobo sa venuje fenoménu arteterapie s rôznymi skupinami ľudí, vedie prednášky a workshopy a je aj autorkou niekoľkých projektov a publikácií na túto tému. Je však aj umelecky činná, čo dokazujú jej smalty a textilné objekty, vystavené v Galérii Univerzum PF UKF v Nitre na výstave Words – Extension (Slová – rozšírenie) od 10. do 22. novembra 2022.
01Bigos  02 Bigos
Jej prednáška s názvom The Usage of New Media in Art Therapy (Využitie nových médií v arteterapii), ktorá bola zároveň súčasťou jej výučbovej mobility Erasmus+, sa uskutočnila 10. novembra 2022 a svojím zameraním bola unikátna. Iwona Bugajska Bigos ešte pred vypuknutím epidémie pripravila projekt, ktorý sa zameriaval na využitie mobilu a fenoménu zdieľania na sociálnych sieťach. Dr. hab. Iwona Bugajska-Bigos prezentovala ciele, priebeh a výsledky svojho projektu. Hlavnou myšlienkou bolo pomôcť ľuďom vyrovnať sa s vtedajšou situáciou prostredníctvom tvorby fotografií, koláží či komiksov z fotografií, výtvarných diel vo voľne dostupných grafických kresliacich programoch, videí atď. Účastníkom projektu boli zaslané úlohy umožňujúce individuálne sebavyjadrenie a výsledky svojej tvorby potom autori zdieľali na stránke vytvorenej špeciálne pre tento účel. Dr. hab. Bugajska-Bigos dokumentovala ohlas na projekt a jeho pozitívny dopad na účastníkov na množstve fotografií, obrázkov a videí. V závere prednášky mali študenti a učitelia KVTV PF UKF v Nitre možnosť vyskúšať si jednu z úloh z projektu – vytvoriť fotografickú hádanku pomocou nejednoznačnej fotografie. Svoje fotografie (dve z nich uvádzame) zdieľali účastníci prednášky osobne a neskôr aj virtuálne s dr. hab. Bugajskou-Bigos.
09 Bigos  10 Bigos
Po prednáške nasledoval workshop Design of Character – what is OC? (Dizajn postavy – čo je OC?) lektorovaný Nadiou Bigos, študentkou druhého ročníka digitálneho dizajnu na Pedagogickej univerzite v Krakove v Poľsku. Nadia Bigos už niekoľko rokov skúma zábavný svet vytvárania vlastných originálnych postáv. Vo svojej prezentácii vysvetlila, ako tento trend výtvarnej tvorby vznikol, predstavila postup, ako začať s vytváraním postáv, ukázala príklady postáv a postavičiek, ale uviedla aj umelecké, psychologické a sociálne výhody, ktoré tento spôsob tvorby poskytuje. Študentky, účastníčky workshopu, mali potom nakresliť vlastnú postavu, inšpirujúc sa už existujúcimi postavami alebo svojimi predstavami. Medzi fotografiami z workshopu, popri študentských prácach vytvorených na workshope, uvádzame aj výtvarné diela Nadie Bigos, ktoré boli súbežne vystavené v Galérii univerzum PF UKF na výstave My Escapism (Môj únik).
Text: PaedDr. Janka Satková, PhD., vedúca Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF
Foto: doc. PhDr. Adriana Récka, PhD. (1 – 3), PaedDr. Janka Satková, PhD. (4 – 15)

Uverejnené: 25. novembra 2022