DOD na katedre romanistiky a germanistiky

Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre 24. novembra 2022 opäť otvorila svoje priestory záujemcom o vysokoškolské štúdium. Organizované skupiny maturantov zo Spojenej školy Slančíkovej, Golianovho gymnázia v Nitre a neorganizované skupiny maturantov z Pedagogickej akadémie v Lučenci a iných stredných škôl v Nitre sa prišli oboznámiť s akademickým prostredím a predovšetkým sa informovať o možnostiach štúdia na Katedre romanistiky a germanistiky FF UKF.
IMG 9535
Program bol realizovaný v dvoch sekciách, prvá sa orientovala na štúdium nemeckého jazyka a druhá na štúdium románskych jazykov. Úvodné slovo v oboch skupinách predniesla vedúca katedry, prof. PaedDr. Eva Stranovská, PhD., ktorá prítomných žiakov a potencionálnych záujemcov privítala a zároveň im predstavila personálne zloženie oboch jazykových sekcií. Následne prof. ThDr. PaedDr. Roman Králik, ThD., predstavil možnosti mobilít do zahraničia prostredníctvom štipendijných programov.
Program germanistickej sekcie pokračoval predstavením študijného programu učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a možností uplatnenia sa na trhu práce, ktoré viedol Mgr. Ervín Weiss, PhD., potom sa doktorand Mgr. Ivan Haringa a zahraničné študentky Roksolana Venhrynska a Margaryta Kozeratska podelili o svoje zážitky a skúsenosti zo študentského života na katedre. Na záver predstavil lektor Yannick Baumann, MA., činnosť Nemeckej akademickej výmennej služby (DAAD) a viedol kvíz o reáliách nemecky hovoriacich krajín.
IMG 9526
Program románskej sekcie sa realizoval v podobnom duchu, pričom študijný program učiteľstvo románskych jazykov predstavila doc. PhDr. Natália Rusnáková, PhD., aktivity katedry a študentský život na katedre predstavili doktorandky Mgr. Linda Adlerová a Mgr. Paula Píšová. Ďalšie aktivity katedry predstavili doc. Mirko Lampis, PhD., doc. Magda Kučerková, PhD. a Dr. Paolo Di Vico, PhD. V závere programu si žiaci preverili a rozšírili svoje znalosti o kultúre románskych krajín prostredníctvom interaktívneho zábavného kvízu vedeného doktorandkami a žiaci umiestnení na prvých troch miestach si odniesli aj malé vecné ceny.
O týchto aktivitách boli informované zastupiteľské úrady na Slovensku. Akreditovaní veľvyslanci s potešením prijali tieto informácie a prisľúbili spoluprácu a spoločné aktivity.
IMG 9544
Text: Mgr. Ivan Haringa, Mgr. Paula Píšová (interní doktorandi Katedry romanistiky a germanistiky FF)

Uverejnené: 28. novembra 2022