Kolektívna bezpečnosť z pohľadu Poľska

V rámci programu Európskej únie Erasmus+ navštívil 28. novembra 2022 Katedru filozofie a politológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre poľský politológ, dr. hab. spoločenských vied, šéfredaktor časopisu Świat Idei i Polityki, univerzitný profesor a vedúci Katedry bezpečnostnej politiky na Fakulte politických vied a administratívy Univerzity Kazimierza Wielkiho v Bydgoszczi v Poľsku Łukasz Jureńczyk.
Profesor Jureńczyk absolvoval politológiu, európske štúdiá a podnikovú administratívu na Jagellonskej univerzite v Krakove, Viedenskej univerzite a Univerzite Kazimierza Wielikeho. V roku 2009 získal doktorát v odbore politológia na Jagellonskej univerzite a v roku 2018 postdoktorandský titul v odbore spoločenských vied z oblasti politológie na Jagellonskej univerzite. Od roku 2008 pôsobí v Inštitúte politológie Univerzity Kazimierza Wielkiho v Bydgoszczi. Špecializuje sa na medzinárodné politické vzťahy a bezpečnostnú politiku.
Je autorom monografií Polish mission in Iraq. Implications for Iraq and Poland (2010), The war against the Taliban and Al-Qaeda. Afghanistan in the years 1994 – 2012 (2013), Polish mission in Afghanistan. The Polish Army in the NATO’s crisis response operation (2016), Poland in the North Atlantic Alliance. The Polish Army in the NATO’s crisis response operations (2016). Spolueditoval deväť kolektívnych monografií a je autorom viac ako sedemdesiatich článkov vo vedeckých časopisoch a kolektívnych monografiách. Hosťoval na Kadir Has University (Turecko), University of Granada (Španielsko), University of Aveiro (Portugalsko), Vilnius University (Litva), University of Bukurešť (Rumunsko), University of Perugia (Taliansko) a Muğla Sitki Kocman Universitesi (Turecko).
kolektivna bezpecnost prednaska  kolektivna bezpecnost prednaska4
S profesorom Jureńczykom spolupracuje katedra už dlhodobo. Výsledkom tejto spolupráce je účasť katedry na veľkej medzinárodnej konferencii pod názvom Political and military aspects of security in the 21st century, konanej na Univerzite Kazimierza Wielkiego v Bydgoszczi od 17. do 18. januára 2022, či učiteľské mobility. Prednášky profesora Jureńczyka pre študentov Katedry filozofie a politológie boli venované problematike kolektívnej bezpečnosti v euroatlantickom priestore, genéze NATO v priebehu 20. a 21. storočia a poľsko-ukrajinským vzťahom po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. V príjemnej atmosfére študenti a členovia katedry diskutovali a analyzovali s profesorom rôzne otázky medzinárodných, globálnych vzťahov a bezpečnostnej politiky.
kolektivna bezpecnost prednaska2  kolektivna bezpecnost prednaska3
Text a foto: Radoslava Brhlíková