Uvažovali o náboženskej výchove v škole

Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF UKF zorganizoval 30. novembra 2022 panelovú diskusiu s názvom Školské vyučovanie náboženstva a katechéza: rozlišovanie a vzájomné vzťahy. Diskusia bola reakciou na potrebu hľadania identity školského vyučovania náboženstva v súčasnom vzdelávaní. Rečníkmi boli PhDr. Zuzana Svobodová, Ph.D., z Husitskej teologickej fakulty UK v Prahe, ThLic. Andrej Filín, PhD., z RKCMBF UK v Bratislave, doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD., a doc. Mgr. Andrea Blaščíková, PhD., z Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Diskusiu moderoval doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD., z FF UKF v Nitre.
Foto 4
Pedagógovia spolu so študentmi učiteľstva náboženskej výchovy uvažovali o potrebe nezamieňať ciele náboženskej výchovy ako školského predmetu za ciele katechézy ako jednej z etáp procesu evanjelizácie. Zamýšľali sa nad budúcnosťou náboženskej výchovy a katechézy ako dvoch foriem služby Slova. Svoje miesto v živej diskusii malo porovnanie situácie v Českej republike a na Slovensku, ako aj prepájanie teoretických vedomostí a praktických skúseností.
Prednáška sa konala v Univerzitnom pastoračnom centre Pavla Straussa, lekára, teológa a pedagóga, ktorý je príkladom syntézy vedenia, viery a vzdelávania a ktorý môže inšpirovať učiteľov náboženstva aj v súčasnosti.
Foto 5  Foto 6
Text: doc. Mgr. Andrea Blaščíková, PhD., FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda
Foto: Peter Dolinaj

Uverejnené: 5. decembra 2022