Seminár pre učiteľov nemeckého jazyka

Katedra romanistiky a germanistiky pokračuje v tradícii ďalšieho vzdelávania učiteľov nemeckého jazyka ako druhého cudzieho jazyka na základných, stredných a jazykových školách v spolupráci s vydavateľstvom Hueber Verlag a distribútorom jazykovej literatúry Oxico a zorganizovala na Filozofickej fakulte didakticko-metodický interaktívny seminár s názvom Bez slovíčok si nepošprechujeme pre učiteľov nemeckého jazyka gymnázií, základných, stredných a jazykových škôl v Nitre a okolí.
FF seminarNJ1
Na seminári sa zúčastnili nielen učitelia nemčiny z Nitry a okolia, ale aj učitelia z Trnavy a Banskej Bystrice, ako aj naši študenti bakalárskeho a magisterského štúdia v odbore učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry v kombinácii, študenti programu Erasmus a doktorandi.Seminár otvorila vedúca Katedry romanistiky a germanistiky prof. PaedDr. Eva Stranovská, PhD., ktorá privítala lektorku vydavateľstva Hueber, PhDr. Veroniku Hutarovú a metodickú poradkyňu vydavateľstva Hueber pre SR Oxico, Mgr. Miriam Rajnohovú. Hlavným zameraním seminára bola rozmanitosť metód práce so slovnou zásobou.
FF seminarNJ2
Seminár sa primárne koncentroval na precvičovanie a rozvíjanie slovnej zásoby v kombinácii s rozvíjaním zručnosti hovorenia, keďže slovná zásoba je nosným prvkom v procese ústneho prejavu a zároveň je nevyhnutná pri jeho precvičovaní a upevňovaní. Interaktívne učenie sa je podnetné a zábavné, ak zapojíme žiakov do aktivít spojených s pohybom, alebo do práce s riešením rôznych sociálnych situácií a rolových zadaní. Viacero takýchto aktivít si účastníci seminára prakticky vyskúšali, vďaka čomu sa niesol v priateľskom a pracovnom duchu, pričom aj naši študenti (budúci učitelia) nemčiny si odniesli množstvo inšpiratívnych myšlienok a nápadov ako motivovať študentov a žiakov k precvičovaniu a učeniu sa slovíčok.

Text: Mgr. Ivan Haringa, FF – Katedra romanistiky a germanistiky
Foto: Mgr. Augustín Sokol, FF – Katedra romanistiky a germanistiky