Čo chýba študentom na našej univerzite?

Prvým podujatím Nitrianskych univerzitných dní UKF 2023, ktoré sa začali 18. apríla a potrvajú do 9. mája, bolo stretnutie s názvom Univerzitná infraštruktúra v rámci projektu Na ceste k participatívnej univerzite. Projekt realizuje Študentský parlament UKF v Nitre v spolupráci s Nitrianskou krajskou radou mládeže v rámci európskeho programu Erasmus+, Kľúčová akcia 1 – Aktivity participácie mládeže.
Podujatie, ktoré moderoval Mgr. Štefan Mikla, člen Študentského parlamentu (ŠP) UKF, a ktoré organizačne pripravila a zabezpečila Mgr. Lucia Spodniaková, predsedníčka Študentského parlamentu UKF, bolo orientované na študentov našej univerzity a ich názory a postrehy na štúdium a život na nej. Cieľom bolo dozvedieť sa od nich, čo im v našej škole chýba, čo by chceli zaviesť, zlepšiť, zdokonaliť. V Študentskom centre UKF, kde sa akcia konala od 8. do 14. h, sa vystriedalo zhruba 40 študentov zo všetkých fakúlt UKF. Ich účasť bola dôkazom toho, že im záleží na tom, kde a ako na svojej univerzite trávia voľný čas. Chcú sa v prostredí svojej školy a v komunite svojich spolužiakov cítiť príjemne a komfortne, preto sa s organizátormi podujatia podelili o svoje názory, návrhy a nápady.
SP diskusia 01    SP diskusia 02
Ako nás informovala Lucia Spodniaková, dobrovoľný dotazník s otázkami orientovanými na infraštruktúru univerzity, vyplnilo 36 študentov. Odpovedali na otázky, ako napr. kde v areáloch fakúlt UKF alebo mimo nich trávia svoj voľný čas medzi vyučovaním, či sú spokojní s priestormi budov a exteriérov internátov UKF a podobne. V prvej časti stretnutia organizátori vyhodnotili dotazníky a diskutovali o nich so študentmi. V druhej časti sa rozprávali s pozvanými hosťami stretnutia, ktorými boli prodekanka pre rozvoj, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vztahy PF UKF doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FSVaZ UKF PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., prodekanka pre medzinárodné vzťahy a rozvoj FF UKF PhDr. Daša Nováčiková, PhD., prodekan pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FPVaI UKF doc. Mgr. Martin Drlík, PhD., a riaditeľ Študentských domovov UKF Mgr. Peter Hrobár.
„Pozvaní zástupcovia akademickej obce UKF sa študentom predstavili, povedali niečo o sebe, o svojom štúdiu, pedagogickom pôsobení, aj o tom, čo je náplňou ich práce. Prezradili i svoje predstavy o tom, ako podľa nich vyzerá moderná univerzita. Pani prodekanka Dr. Miroslava Čerešníková si pod modernou univerzitou predstavila napr. participatívnu komunitu,“ doplnil Štefan Mikla.
„Výsledkom nášho dotazníkového prieskumu aj spoločných diskusií bolo zistenie, že na našej univerzite chýbajú oddychové miestnosti v budovách fakúlt, kde by sa dal tráviť voľný čas medzi prednáškami, seminármi a cvičeniami. Na tomto sa zhodla drvivá väčšina študentov našej školy,“ skonštatovala po stretnutí Lucia Spodniaková. „Niektorým študentom, napr. z Pedagogickej fakulty, chýbajú vešiaky v miestnostiach, kde prebieha výučba, a tiež podľa nich absentujú orientačné tabule v exteriéri aj v objektoch školy, kde by okrem slovenských popisov boli aj anglické – hlavne pre zahraničných študentov. Takisto by mnohí študenti univerzity uvítali kaviarničku v hlavnej budove školy.“
SP diskusia 03    SP diskusia 04
Prospešnou novinkou, ktorú by na základe požiadaviek študentov rado zaviedlo vedenie Filozofickej fakulty, by mali byť napr. digitálne boxy, ktoré sa dajú prepojiť s mobilnými telefónmi a uľahčujú orientáciu v konkrétnej budove univerzity. Podľa študentov by bolo dobré, keby mala takéto boxy každá fakulta UKF vo všetkých objektoch, kde prebieha výučba. Realizácia takýchto finančne náročnejších vecí by sa financovala cez projekty.
„Stretnutie hodnotíme ako veľmi prínosné a podnetné. Dozvedeli sme sa, čo študentom chýba, aké novinky a zlepšenia by im uľahčili či spríjemnili život na našej škole. Bolo by výborné, keby tieto nápady nezostali len v teoretickej rovine,“ vyjadrili nádej organizátori podujatia Lucia Spodniaková a Štefan Mikla zo ŠP UKF.

Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Mgr. Lucia Spodniaková, predsedníčka ŠP