Vedecká rada UKF zasadala

Dňa 27. apríla 2023 sa uskutočnilo zasadnutie Vedeckej rady UKF v Nitre. Rokovanie viedol predseda VR a rektor univerzity prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Zasadnutie Vedeckej rady sa riadilo nasledovným programom:
1. Správa o vzdelávacej činnosti na UKF v Nitre za akademický rok 2021/2022
2. Správa o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2022
3. Najvýznamnejšie výskumné tímy UKF v Nitre
4. Návrh na člena Komisie pre spoločenské vedy a zdravotníctvo Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre
5. Schvaľovanie kritérií FPVaI UKF v Nitre na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor v odbore ochrana a využívanie krajiny
6. Rozličné
R VR 01
Správu o vzdelávacej činnosti na UKF v Nitre za akademický rok 2021/2022 prezentovala prorektorka pre vzdelávanie prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. Správa obsahuje kľúčové údaje a štatistické dáta o vzdelávacom procese a predstavuje pravidelný monitoring Vnútorného systému kvality vzdelávania UKF. Súčasťou správy sú prílohy: Prehľad akreditovaných študijných programov UKF a Monitoring ukazovateľov vnútorného systému kvality UKF v akademickom roku 2021/2022. V úvode prorektorka informovala prítomných o politikách na zabezpečenie kvality vzdelávania a následne prezentovala údaje a informácie z monitorovania ukazovateľov vnútorného systému kvality v oblasti vstupu do vzdelávania (údaje o študijných programoch, ich schvaľovaní a monitoringu, prijímacom konaní a výbere uchádzačov), ukazovateľov vnútorného systému kvality v oblasti prijímacie konanie, priebeh a ukončenie štúdia (ide o nasledujúce ukazovatele: počty študentov, študijné výsledky, štátne skúšky a absolventi), ukazovatele vnútorného systému kvality v oblasti učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta. Prezentované boli údaje o personálnom zabezpečení vzdelávania, uskutočnení pedagogickej a odbornej praxe, spätnej väzbe a oceňovaní študentov, podpore mobilít študentov, hodnotení vzdelávania študentmi a zverejňovaní informácií. Súčasťou prezentácie boli aj informácie o poskytovaní ďalšieho vzdelávanie na UKF v Nitre.
R VR 02
Správu o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2022 uviedla prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. V prezentácii oboznámila prítomných s najvýznamnejšími výsledkami dosiahnutými v hodnotenom období predovšetkým v oblasti projektovej a publikačnej činnosti. Poukázala na pozitívny vývoj počtu medzinárodných projektov – výskumných a kultúrno-edukačných ako aj finančnej dotácie na uvedené projekty. Rastúci trend bol zaznamenaný aj v počte citácií evidovaných vo WOS a Scopus. Správa a jej prílohy dokumentujú výstupy a výkony zamestnancov a doktorandov UKF v sledovanom roku ako aj vývoj ukazovateľov za desaťročné obdobie v prioritných oblastiach výskumu v projektovej, publikačnej a umeleckej činnosti, ďalej poskytuje prehľad o vedeckých a odborných podujatiach, najvýznamnejších oceneniach zamestnancov a študentov, uskutočnených habilitačných konaniach a inauguračných konaniach na UKF. V prílohe správy sú v podobe grafov uvedené výsledky Periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti (VER 2022) v jednotlivých oblastiach výskumu ako aj porovnanie v rámci fakúlt SR. Správa obsahuje aj monitoring vybraných ukazovateľov rodovej rovnosti.
R VR 03
Vedecká rada UKF v Nitre prerokovala a berie na vedomie bez pripomienok:
  • Správu o vzdelávacej činnosti na UKF v Nitre za akademický rok 2021/2022
  • Správu o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2022
Predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., uviedol materiál s názvom „Najvýznamnejšie výskumné tímy UKF v Nitre“, ktorý predstavuje identifikáciu najvýznamnejších výskumných tímov podľa fakúlt s medzinárodne akceptovanými výsledkami. Uvedený propagačný materiál obsahuje základné údaje o personálnom zložení výskumných tímov, anotácii výskumu, najvýznamnejších publikáciách a medzinárodnej spolupráci. Dokument bude zverejnený v slovenskom i anglickom jazyku na webe UKF a tiež v printovej podobe.
Vedecká rada UKF v Nitre berie na vedomie materiál:
  • Najvýznamnejšie výskumné tímy UKF v Nitre
V ďalšej časti rokovania predseda VR predložil na schválenie:
  • návrh prof. Mgr. Kataríny Fichnovej, PhD., na člena Komisie pre spoločenské vedy a zdravotníctvo Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania na UKF
  • úpravu Kritérií Fakulty prírodných vied a informatiky na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor v odbore ochrana a využívanie krajiny po predchádzajúcom schválení Vedeckou radou FPVaI.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • úpravu Kritérií Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre na vyhodnotenie splnenia podmienok na získanie titulu docent a na získanie titulu profesor v odbore ochrana a využívanie krajiny.
V bode Rozličné predseda VR oboznámil prítomných s nasledujúcimi termínmi zasadnutí Vedeckej rady (november 2023 a apríl 2024) a ukončil rokovanie.

Text: Ing. Gabriela Sarovová, R – Oddelenie pre vedeckovýskumnú činnosť
Foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií