L3-banner-media

Dni hispánskej kultúry – Opäť na palube!

Podujatie, ktoré organizuje Katedra romanistiky a germanistiky FF, trvalo od 2. do 4. mája a program bol naozaj bohatý i pestrý. Organizátori ho adresovali žiakom španielskeho jazyka zo základných a stredných škôl po celom Slovensku. Keďže nie všetci mohli prísť do Nitry, prvý a ostatný deň DHK sa konal vo virtuálnom priestore, 3. mája prezenčne v priestoroch Študentského centra pod Zoborom, kam študentov prišli privítať prodekanka pre medzinárodné vzťahy a rozvoj FF UKF PhDr. Daša Nováčiková, PhD., vedúca katedry prof. Eva Stranovská a za sekciu hispanistiky doc. Magda Kučerková. Počas tohto dňa bola prítomná aj pani veľvyslankyňa J. E. Lorea Arribalzaga Ceballos, čo všetkých veľmi potešilo.
FF DniHK 01
Online aktivity pre gymnáziá v Prievidzi, Prešove, Novom Meste nad Váhom a Nitre si 2. a 4. mája pripravili Cristina a Carmen Tovar Bayón z jazykovej školy La vida ES v Seville a naše študentky hispanistiky Andrea Kóňová, Karin Kopasová, Karen Liceth Rey Chacón a Lina Gutiérrez. Cristina a Carmen študentom priblížili v Španielsku a Latinskej Amerike veľmi populárnu pieseň Shakiry a Bizzarapa Music Sessions 53. Po karaoke a tvorivej práci s textom piesne previedli žiakov ulicami Sevilly – pripravili si skutočne originálne a inšpiratívne video o tomto meste. Andrea a Karin žiakov bilingválnych gymnázií vo farbistej a veľmi poučnej prezentácii Mi planeta y yo (Moja planéta a ja) oboznámili s aktuálnymi ekologickými problémami krajín, kde sa rozpráva po španielsky. Lina a Karen zas predstavili dva pomerne odlišné regióny Kolumbie, odkiaľ pochádzajú, oboznámili ich s tamojšími zvykmi, tradíciami a tiež atrakciami.
FF DniHK 02
Na aktivity prezenčnej časti DHK všetkých veľmi príjemným hudobným programom naladili študenti Danuta Dzis a Matej Zorád, ktorí za sprievodu gitary zahrali známe španielske melódie. Žiaci pracovali v dvoch skupinách, a to podľa úrovne znalosti španielskeho jazyka. Mgr. Zuzana Hušlová z Centra hispánskej kultúry V. Olerínyho Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici si pre nich pripravila prezentáciu ¿Conoces España? (Ako poznáš Španielsko?) spolu s kvízom a pri spoločenskej hre Človeče, nehnevaj sa! si s nimi zopakovala vybrané gramatické a konverzačné javy. Veľký úspech zožala medzi žiačkami a žiakmi s pokročilejšou úrovňou aktivita Cafelito en español (Na kávičku po španielsky): v rámci nej kolumbijské študentky Lina, Karen a Paula zinscenovali spolu s Irene zo Španielska zábavnú situáciu z kaviarne. Scénu „režírovali” študentky Edit Bugata a Petra Ožvoldíková, ktoré boli navyše v neustálom kontakte so žiakmi, boli zvedavé na všetko, čo sa z tejto konverzácie v španielskom jazyku o dievčatách a ich krajinách dozvedeli. Pod dohľadom študentiek Laury Gavroňovej a Moniky Lašovej mohli žiaci rozvinúť svoju vlastnú kreativitu, a to pri tvorbe plagátov na tému TU España (Tvoje Španielsko). Prváčky na hispanistike Ema Slovinská a Dominika Šumová priniesli svojou prezentáciou latinskoamerických animovaných rozprávok veľkú radosť milovníkom kina. DHK sa skončili inscenovaným čítaním En un lugar de la Mancha... pod vedením študentky Rebeka Vlahy, kde si študenti hispanistiky zahrali príbeh Dona Quijota. Za pôsobivé grafické spracovanie propagačných materiálov DHK ďakujeme študentke Alexandre Poboriovej. Veľké ďakujem patrí aj všetkým tým študentkám a študentom španielskeho jazyka a literatúry na učiteľskom odbore, ktorí spolupracovali na príprave programu a v rôznych (jazykových i organizačných) situáciách pôsobili ako podporný tím!
 
Text: Rebeka Vlahy, FF – študentka II. stupňa magisterského štúdia učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a románskych jazykov a literatúry
Foto: archív organizátorov Dní hispánskej kultúry
 
Uverejnené: 19. mája 2023

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
E-schránka: ico://sk/00157716 
 
fb ikona  icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web      logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male dnes24 cmyk
logo NISYS nove            promenada logo color