ŠVOUČ v duchu ochrany životného prostredia

Dňa 4. mája 2023 sa uskutočnilo katedrové kolo Študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, ktoré sa realizovalo v rámci 21. ročníka Nitrianskych univerzitných dní, konaných 18. apríla – 5. mája 2023. Na výzvu zverejnenú na webe katedry zareagovala prihláškou iba jedna študentka, Bc. Bianka Pástorová, študentka 1. ročníka magisterského stupňa štúdia v študijnom programe učiteľstvo výtvarného umenia a anglického jazyka a literatúry, ňou predložená práca, ktorej obhajoba sa uskutočnila pred trojčlennou porotou v zložení: doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., – predsedníčka, PaedDr. Janka Satková, PhD., a Mgr. Ľubomír Zabadal, PhD., – členovia, a skupinou študentov 1. ročníka magisterského stupňa štúdia v študijných programoch učiteľstvo výtvarného umenia v kombinácii a výtvarná edukácia, podnietila účastníkov ku konštruktívnej diskusii.

PF SVOUC KVTV01 w
Bc. Bianka Pástorová prihlásila svoju prácu ŠVOUČ do praktickej sekcie, ktorej vyhlásenou témou bolo: Ako vnímam rok 2023, s názvom „Peniaze rastú na stromoch. Za peniaze si zdravie nekúpiš“. V anotácii svojej práce autorka uviedla: „Rok 2023 je časom uvedomenia si pretrvávajúcich súčasných problémov spoločnosti, ktorá potrebuje zmeny. Medzi problémové oblasti dnešnej doby patrí: ničenie životného prostredia, zlý životný štýl, ktorý vyživuje farmaceutický priemysel a financie, ktoré dopytom produkujú masový konzum. Táto práca je kritikou dnešnej spoločnosti a najmä spomenutých oblastí, ktoré sa týkajú nášho každodenného života. Životné prostredie ničíme aj maličkosťami, ako napr. cestovné lístky, ktoré denne kupujeme v hromadnej doprave a neskôr vyhodíme. Kúpou takýchto lístkov platíme za odlesňovanie, ktorým narúšame prírodu a v konečnom dôsledku škodíme sebe. Príroda je náš liek a ak ho nie je dostatok, siahame po kúpe drahých liekov, ktoré nadmerne, denne a opakovane konzumujeme. Táto výtvarná výpoveď upozorňuje na problematiku dnešnej doby a poukazuje na potrebu pokročilejších zmien“. Vytvorila objekt – inštaláciu, pričom uplatnila techniku kašírovania (tradičná výtvarná technika vytvárania plastického alebo plošného diela z papiera alebo z papierovej hmoty) spolu s prvkami ready-made (prázdne blistre z liekov – plastové obaly s hliníkovou fóliou).
PF SVOUC KVTV02 w
Pri tvorbe svojho diela použila 460 lístkov hromadnej dopravy, ktoré zhromažďovala postupne, zároveň zmapovala zvyklosti užívania liekov vo svojej rodine, a tiež zbierala vyprázdnené liekové obaly. Z lístkov kašírovaním vymodelovala napodobeniny tabletiek rôznych veľkostí a tvarov, ktorými naplnila prázdne blistre z liekov. Tie aj uzatvorila spôsobom kopírujúcim výrobu farmaceutického priemyslu, pričom vytvorila zelenú hliníkovú fóliu. Zelenú farbu uplatnila zámerne ako symbol života, prírody, tiež ako farbu často používanú v nemocniciach, ako aj častú farbu bankoviek. Výtvarná práca vytvorená Bc. Biankou Pástorovou uplatňuje okrem spomínaných stratégií aj prvky konceptualizmu a recycled art-u, podnecuje k zamysleniu nad globálnymi problémami súčasnosti, no rovnako kriticky premýšľať aj o vlastných zvyklostiach a stereotypoch životného štýlu, o začarovanom kruhu nadmerného užívania liekov, o neuvedomení si toho, čo predstavuje skutočný „liek“ v našich životoch. Po úspešnej prezentácii približujúcej ciele práce, ako aj postup tvorby praktickej časti práce, nasledovala živá diskusia, ktorá vytvorila priestor pre konštruktívny dialóg medzi autorkou práce a publikom. Diskutovalo sa o environmentálnych a ekologických otázkach vrátane problematiky Fast Fashion, Fair Trade, Greenwashing, Zero Waste a i., a tak získali účastníci nové poznatky, resp. si prehĺbili povedomie v danej oblasti. Súčasná vizuálna kultúra citlivo reaguje na uvedené otázky, v príprave budúcich učiteľov výtvarného umenia majú environmentálne a ekologické témy významné miesto, pretože skrývajú v sebe veľký potenciál nástroja rozvoja kritického a tvorivého myslenia. Bc. Bianka Pástorová svojou prácou dokázala aktivizovať všetkých účastníkov katedrového kola ŠVOUČ a získala 1. miesto vo svojej kategórii, k čomu jej srdečne blahoželáme.

Text a foto: doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., PF – prodekanka pre rozvoj, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vzťahy

Uverejnené: 14. júna 2023