Podujatie pre učiteľov matematiky, informatiky a fyziky

8. júna 2023 sa na FPVaI konalo záverečné podujatie dvoch projektov KEGA zameraných na vzdelávanie učiteľov. Projekty niesli názov Celoživotná podpora učiteľov základných škôl pre kvalitné vyučovanie – manažment rozvoja vedeckých a bádateľských kompetencií žiakov v oblasti fyzikálneho vzdelávania (Katedra fyziky UKF v Nitre, zodpovedný riešiteľ prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc.,) a Spolupráca ako prostriedok profesionálneho rastu učiteľov matematiky (Katedra matematiky UKF v Nitre, zodpovedná riešiteľka doc. PaedDr. Janka Medová, PhD.,) a medzinárodný projekt colette: Computational Thinking Learning Environment for Teachers in Europe, na riešení ktorého sa podieľa katedra matematiky spoločne s katedrou informatiky.
FPVaI KM dotyk 1w
Po spoločnom uvítaní a priestore pre zdieľanie skúseností s rôznymi formami ďalšieho vzdelávania boli pod súhrnným názvom Aktivizujúce metódy vo vyučovaní matematiky, informatiky a fyziky realizované tri workshopy: Rozvoj informatického myslenia cez matematické úlohy pripravený a vedený Mgr. Martinom Cápayom, PhD., z Katedry informatiky FPVaI UKF v Nitre za asistencie doc. PaedDr. Janky Medovej, PhD.; Tvorba matematických prechádzok v MathCityMap pod vedením PaedDr. Veroniky Bočkovej, PhD., a Mgr. Silvie Haringovej z Katedry matematiky UKF v Nitre a Aktivity využívajúce medzipredmetové vzťahy medzi matematikou a fyzikou pripravený a realizovaný doc. PaedDr. Ľubomírou Valovičovou, PhD., z Katedry fyziky FPVaI UKF v Nitre. Na workshopy sa prihlásilo viac ako 50 učiteľov základných a stredných škôl z celého Slovenska. Okrem učiteľov sa podujatia zúčastnili aj kolegovia a študenti z Univerzity Karlovej v Prahe, Jihočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, ktorí pricestovali na medzinárodné česko-slovenské kolo ŠVOČ už o deň skôr. Počas prestávky sa mohli účastníci všetkých workshopov podeliť o nové dojmy a skúsenosti.
FPVaI KM dotyk 2w
Napriek tomu, že už je takmer záver školského roku, zúčastnení učitelia odchádzali plní inšpirácie a s chuťou realizovať prezentované aktivity v praxi. Kladná bola aj odozva učiteľov na sociálnych sieťach fakulty: „Skvelá akcia, veľmi chválim, ak niečo podobné bude, neváham a prídem opäť... držím palce, nech sa vám vo vašej práci darí aj naďalej, lebo to, čo robíte, robíte skvele“; „Získala som nové poznatky, vyskúšala som si a využijem v praxi... takýchto vzdelávaní by malo byť čím ďalej viac...“ či „Ďakujem za možnosť zúčastniť sa tejto skvelej akcie, z ktorej som si opäť odniesla veľa nového a inšpiratívneho nielen pre seba, ale aj pre svojich kolegov a žiakov“.
A my dúfame, že sa nám pri ďalších vzdelávaniach učiteľov ich vysoké očakávania znova podarí naplniť.

Text: doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., FPVaI – Katedra matematiky
Foto: Kristián Gerencséri