Úspech monografie Dagmar Inštitorisovej

Monografia prof. PhDr. Dagmar Inštitorisovej, PhD., s názvom Jozef Ciller. Čítanie v mysli scénografa, ktorú vo vydavateľstve Culture Positive s.r.o. Bratislava v spolupráci s Divadelnou fakultou VŠMU publikovali v roku 2019, bola na tohtoročnej svetovej výstave a súťaži Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru zahrnutá do širšieho výberu na finálne ocenenie – do long listu súťaže Cena za nejlepší publikaci.
Súčasťou podmienok súťaže bolo zaslanie video upútavky o knihe, jej autormi sú Martin Šulík (réžia), Richard Krivda (kamera), Marek Šulík (strih), Dušan Kozák (zvuk) a Peter Košťal (animácie). Na Slovensku získala kniha tieto ocenenia: Nomináciu na Knihu Turca v kategórii odborná literatúra za vedeckú monografiu (rok 2019) a Prémiu Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru v kategórii spoločenských vied (rok 2020).
Medzinárodnej porote súťaže Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru predsedala talianska scénografka a vedkyňa z Veľkej Británie Donatella Barbieri, držiteľka Ceny PQ za najlepšiu publikáciu v roku 2019, uzbecká interdisciplinárna umelkyňa Aziza Kadyri, ktorá sa venuje medzinárodnému dizajnu pre divadlo, performancie a film v Rusku, Číne, Veľkej Británii a Nemecku a kurátor programu Pavel Drábek.
Kurátor David Drábek o súťaži uviedol: „Do long listu byla vybrána necelá 1/3 přihlášených publikací a zařazují se do něj ty, které vynikají originalitou, krásou formy nebo tím, že vypovídají o postupech, které se v oboru vymykají hlavnímu proudu. Long list se snaží uznat a ocenit rozmanitost mezinárodních scénografických postupů a zařadit je do 'hlavního proudu' scénografické literatury. Několik publikací z long listu je příkladných v nezištném nasazení svých autorů nebo editorů a jako takové mohou sloužit jako inspirace pro ostatní“.
Monografia prof. Dagmar Inštitorisovej, PhD., s názvom Jozef Ciller. Čítanie v mysli scénografa má dve časti. Prvá je obrazová a druhá textová. Obrazová pozostáva z výtvarných návrhov a divadelných fotografií, v ktorých sa predstavuje najvýznamnejšia tvorba J. Cillera tak doma, ako aj v zahraničí. Osobitosťou koncepcie je, že anotácie k scénografiám sú zároveň ich filozofickým základom.
R Ciller 01w
Textová časť monografie je výsledkom výskumu, v ktorom boli scénografické či iné práce J. Cillera podrobené analýze z viacerých uhlov pohľadu. Každá kapitola je tematicky zameraná tak, aby prostredníctvom rôznych optík poukázala na hlavné znaky Cillerovej tvorby v jeho divadelnej aj v inej umeleckej tvorbe.
Súčasťou monografie je aj DVD, ktoré obsahuje ukážky z tvorby J. Cillera (diplomová, habilitačná a inauguračná práca; scénografie pre paradivadelné aktivity; ukážky z televíznych vystúpení, fotografie bábkových a amatérskych scénografií atď.), kompletné súpisy (divadelných, filmových, televíznych a iných diel J. Cillera a prác o J. Cillerovi).
Prof. PhDr. Dagmar Inštitorisová, PhD., (1961, Martin, Slovenská republika) – absolventka Katedry estetiky, odbor teória kultúry FF UK v Bratislave a momentálne pedagogička Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF v Nitre, vedie kurzy z oblasti teórie a dejín umenia, špecializuje sa na divadelné umenie. Žije v Bratislave.
Má za sebou veľký rad monografií a editorstvo zborníkov, v ktorých využíva rôzne interpretačné koncepcie umenia. Najosobitnejšími sú monografie venované renomovaným osobnostiam slovenskej divadelnej kultúry 70. a 80. rokov 20. storočia a súčasnosti z hľadiska základných divadelných profesií, ich autorského myslenia a poetiky. Nesú názvy Čítanie v mysli (konkrétneho divadelného tvorcu). V projekte doteraz vznikli monografia Čítanie v mysli dramatika (Karola Horáka), (Bratislava: Tatran, 2006), kolektívna monografia Čítanie v mysli bábkara a básnika (Jozefa Mokoša), (Bratislava: UNIMA, VŠMU, 2016) a monografia Čítanie v mysli režiséra (Romana Poláka), (Bratislava: V//art, o. z., VŠMU, 2022). Za svoje monografie získala viacero ocenení Literárneho fondu.
Prof. Mgr. art. Jozef Ciller (1942, Trenčín, Slovenská republika), absolvent Katedry scénografie VŠMU u prof. Ladislava Vychodila, patrí medzi najúspešnejších a najoceňovanejších slovenských divadelných scénografov i vo svetovom kontexte. Venuje sa aj kostýmovej tvorbe, televíznej a filmovej scénografii, architektúre, dizajnu či paradivadelným akciám, výstavám a eventom. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Katedre scénografie VŠMU. Žije v Martine, kde vyše 50 rokov pôsobil ako interný scénograf v Slovenskom komornom divadle.

Text: Culture Positive s. r. o., Bratislava
Foto: archív CP a autorky