ŠVOČ v didaktike matematiky

Súťaž vysokoškolákov vo vedeckej odbornej činnosti v didaktike matematiky je tradičným podujatím, ktoré vyhlasuje Spoločnosť učiteľov matematiky Jednoty českých matematikov a fyzikov (SUMA JČMF) a Slovenská matematická spoločnosťou Jednoty slovenských matematikov a fyzikov (SMS JSMF). Do súťaže sa môžu zapojiť študenti všetkých vysokých škôl v Slovenskej a Českej republike, ktoré pripravujú učiteľov pre predprimárne a primárne vzdelávanie a učiteľov matematiky pre druhý stupeň základnej školy a pre stredné školy. Po niekoľkoročnej odmlke v deväťdesiatych rokoch sa spoločná súťažná prehliadka záverečných prác z Česka a Slovenska obnovila z iniciatívy prof. RNDr. Jarmily Novotnej, CSc. z Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Súťaž koordinuje riadiaci výbor ŠVOČ, v ktorom Katedru matematiky FPVaI zastupuje doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD.
FPVaI medz Svouc01w
Súťažné práce sú rozdelené do piatich kategórií: seminárne práce, bakalárske práce pre MŠ a prvý stupeň ZŠ, diplomové práce pre MŠ a prvý stupeň ZŠ, bakalárske práce pre druhý a tretí stupeň, diplomové práce pre druhý a tretí stupeň a práce, ktoré vznikli v rámci celoživotného vzdelávania učiteľov matematiky. Tento rok bolo do súťaže prihlásených 27 prác, z toho dve z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Absolvent odboru učiteľstvo akademických predmetov: matematika – informatika Mgr. Michal Fojtík získal čestné uznanie za svoju diplomovú prácu s názvom Informatické myslenie vo vyučovaní matematiky, ktorá vznikla pod vedením doc. PaedDr. Janky Medovej, PhD., a v spolupráci s Mgr. Martinom Cápayom, PhD., v rámci riešenia projektu APVV-20-0599 Intervenčný program v prírodných vedách a matematike, k čomu mu srdečne blahoželáme.
 FPVaI medz Svouc02w
Záštitu organizácie jubilejného ročníka súťaže ŠVOČ prevzala vedúca Katedry matematiky doc. PaedDr. Gabriela Pavlovičová, PhD. Organizačný výbor pracoval v zložení doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., doc. PaedDr. Lucia Rumanová, PhD., doc. PaedDr. Valéria Švecová, PhD., a PaedDr. Veronika Bočková, PhD. Pri samotnej realizácii pomohli aj PaedDr. Katarína Laššová, Mgr. Silvia Haringová a Bc. Andrea Petrak.
Organizačné zabezpečenie súťaže bolo možné i vďaka podpore dekana FPVaI prof. RNDr. Františka Petroviča, PhD., a nitrianskej pobočke JSMF. O výbornej odbornej a organizačnej úrovni súťažnej prehliadky svedčí i pozitívna spätná väzba od jej účastníkov.

Text a foto: doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., FPVaI – Katedra matematiky

Uverejnené: 23. júna 2026