Hlasujúcim aj svojej škole ďakuje za podporu

Tohtoročnú Anketu Slovenka roka 2023 ovládla PaedDr. Silvia Manduľáková, PhD., z Vranova nad Topľou, absolventka magisterského aj doktorandského štúdia na Katedre techniky a informačných technológií PF UKF a zakladateľka neziskovej organizácie Eductech. Odniesla si z nej hneď dva tituly – stala sa Absolútnou Slovenkou roka 2023 a titul získala aj v kategórii Podpora mladých talentov.
R SR23 po 01w
Aké boli prvé pocity dvojnásobnej víťazky po vyhlásení výsledkov?
„Pocit, keď som počula svoje meno ako Absolútnej víťazky? Silné emócie, kde sa striedala radosť, vďačnosť, tréma, neistota, ale nad tým všetkým bol jeden najsilnejší. Bola to pokora. Verím, že nič sa v živote nedeje iba tak náhodne. Vo chvíli, keď som stála na pódiu, som v duchu ďakovala Bohu,“ tlmočí Silvia Manduľáková svoje emócie z finálového galavečera ankety a zároveň úprimne ďakuje všetkým, ktorí za ňu hlasovali a ktorí jej toto ocenenie priali.
O prospešnosti a dôležitosti svojich aktivít podporujúcich kvalitu technického vzdelávania na Slovensku je pevne presvedčená. Verí, že ocenenie, ktoré získala, prispeje k širšiemu spopularizovaniu jej snáh a aktivít.
R SR23 po 02w
„Tak, ako som verila svojej myšlienke pred 12 rokmi, verím jej s ešte väčším odhodlaním aj dnes. Pred pár dňami som dostala pozvanie na diskusiu v našej knižnici. Rovnako v septembri 2023 aj na stretnutie so stredoškolákmi v našom regióne. Verím, že dostatočne vysvetlím potrebu technického vzdelávania na základných školách a výber budúcich profesií technického zamerania,“ hovorí aktuálna Absolútna Slovenka roka 2023.
„V ocenení som dostala v podstate odpoveď. Áno, má zmysel venovať svoju energiu a čas tomu, čo človek cíti, že je správne. Aj keď vám niekedy racionálne argumenty ukazujú pravý opak. Ocenenie je vlastne podpora ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty ako vy. Nesmierne si to vážim. Ďakujem za prejavenú dôveru aj mojej alma mater – UKF v Nitre.“
Najbližšími plánmi do budúcnosti v rámci Eductech je pre PaedDr. Silviu Manduľákovú, PhD., podpora realizačných projektov environmentálneho charakteru, vždy však zakotvených v obsahovom zameraní predmetu technika. Ďalej vnímanie prírody, alternatívne zdroje, vplyv techniky na človeka, na prírodu a spoločnosť.
R SR23 po 03w
„Technicky vzdelaných ľudí je čoraz menej. Za pár rokov bude o nich doslova „bitka“. Remeslo má zlaté dno – je to stará múdrosť, ktorá platí aj dnes. Je úplne jedno, či je doba digitálna, alebo sa na nás valí umelá inteligencia. Mnohé profesie sa nedajú nahradiť. Ľudský um, zručnosť a tvorivá práca je nenahraditeľná,“ odkazuje PaedDr. Manduľáková najmä mladým ľuďom.
„Mnohí z nich pred pár dňami ukončili školský rok, štúdium... Prajem im z celého srdca, aby ich životné rozhodnutia neurčovali iba hodnotenia a známky, ale túžba po poznaní a naplnení svojich odvážnych snov. Zároveň ich prosím, aby uplatnili svoj talent u nás doma, na Slovensku.“

Spracovala: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: spoločnosť STAR PRODUCTION s. r. o., archív Silvie Manduľákovej