Koordinátori Erasmus+ v Rakúsku

Zástupcovia vysokých škôl sú združení v rámci siete NETT – NET(T)work for Education and Teacher training. Ide o sieť zástupcov vysokých škôl pripravujúcich budúcich učiteľov, ktorí v rámci programu LLP/Erasmus podporujú ideu internacionalizmu v podmienkach prípravy budúcich učiteľov a v konečnom dôsledku skvalitňovanie ich vysokoškolskej prípravy a výchovnovzdelávacích systémov v Európe. Asociácia je primárne orientovaná na posilnenie a rozširovanie možností výmenných stáží študentov, pedagógov a koordinátorov programu ERASMUS+, ako i hľadanie alternatívnych podôb zahraničných stáží a spoločných aktivít, napr. prostredníctvom Blended Intensive Programs. Tieto programy umožňujú zahraničné mobility, v ktorých sa kombinuje fyzická a virtuálna účasť na aktivitách programu, online vzdelávacia spolupráca a internacionálne tímové vyučovanie. Vo všetkých aktivitách siete NETT je ústredným zámerom príprava učiteľov v najširšom slova zmysle.
Združenie NETT (pôvodne neformálna skupina koordinátorov, súčasné pomenovanie vzniklo v roku 2004) začalo nadobúdať novú podobu koncom 90. rokov po reforme ERASMUS programu EÚ. Pôvodne boli stretnutia zástupcov vysokých škôl (predovšetkým koordinátorov medzinárodných programov) zamerané len na uľahčovanie výmenných stáží študentov a pedagógov, rozširovanie bilaterálnych dohôd medzi vysokými školami, prezentácie pracovísk a hľadanie nových partnerských inštitúcií pre medzinárodné programy.
V súčasnosti sa v sieti NETT aktívne angažujú zástupcovia vysokých škôl z Dánska, Švédska, Litvy, Nórska, Holandska, Belgicka, Nemecka, Francúzka, Írska, Poľska, Švajčiarska, Maďarska, Rumunska, Talianska, Portugalska, Španielska, Rakúska, Česka a od roku 2021 sa na aktivitách NETT podieľa aj Slovensko (PF UKF) ako jediný zástupca zo Slovenska.
Tohtoročné pravidelné stretnutie zástupcov 26 európskych vysokoškolských inštitúcií pripravujúcich budúcich učiteľov a hostí z Ukrajiny (Univerzita v Poltave) zabezpečovala Kirchliche Pädagogische Hochschule Wien/Krems (Univeristy College of Christian Churches of Teacher Education Vienna/Krems). Hlavné poslanie a edukačné priority hosťujúcej vysokej školy ako idea ekumenickej výchovy, akceptácia diverzity študentskej a učiteľskej populácie, inklúzia v najširšom slova zmysle, rešpektovanie demokratických práv, posilňovanie občianskej angažovanosti, mieru a udržateľného rozvoja planéty boli citeľné počas celého rokovania účastníkov stretnutia.
PF Krems02w
Počas podujatia sa konali viaceré prednášky a tvorivé dielne (napr. prezentácie všetkých zúčastnených inštitúcií a ich aktuálnych výchovno-vzdelávacích priorít, výmena skúseností z organizovania BIP, prednáška k výchove dieťaťa predškolského veku) a návštevy fakultných cvičných škôl (materských, základných a stredných). Významným bodom rokovania v posledný deň bolo spoločné plánovanie programu na budúcoročné stretnutie (Univerzita v Aarhus, Dánsko) a vytýčenie ústredných tém prezentácií a tvorivých dielní. Stali sa nimi témy ako rôzne dimenzie internacionalizácie, manažment kvality vysokých škôl, kultúra vysokej školy v podmienkach diverzity, digitalizácia vysokoškolského prostredia a využívanie moderných digitálnych prostriedkoch v rámci programu ERASMUS+ (odbúravanie byrokracie – „Erasmus without Papers“), či rozšírenie možností medzinárodných mobilít pre študentov so špecifickými edukačnými potrebami a výzva, aby každý učiteľ, študent a administratívny pracovník vysokej školy ovládal anglický jazyk.
Pre účastníčky stretnutia NETT v Krems z PF UKF v Nitre bolo toto podujatie cennou skúsenosťou v internacionalizácii vysokoškolskej prípravy budúcich učiteľov a v rozširovaní kompetencií vysokoškolského učiteľa v oblasti medzinárodnej spolupráce. Medzinárodné stretnutia podobného charakteru potvrdzujú, že budúcnosť prípravy učiteľov a výkon profesie učiteľa v praxi v súčasnom globalizovanom svete so všetkými jeho atribútmi je obrovskou výzvou pre všetkých zainteresovaných.

Text a foto: prof. PhDr. Viera Kurincová, CSc., PhDr. Anna Klimentová, PhD., PF – Katedra pedagogiky

Uverejnené: 4. júla 2023