23. medzinárodná konferencia DIDFYZ

Katedra fyziky FPVaI UKF v Nitre v spolupráci s občianskym združením VIAC AKO UČENIE zorganizovala už 23. ročník medzinárodnej konferencie DIDFYZ s názvom „Nové prístupy vo vzdelávaní fyziky pre generáciu Z“ (New approaches in physics education for generation Z). Hlavným cieľom konferencie DIDFYZ 2023 bolo reflektovať charakteristiky generácie mladých ľudí označovanej ako Z a Alfa vo fyzikálnom vzdelávaní, v obsahu, aktivitách a metódach používaných vo vyučovaní fyziky.
Konferencia DIDFYZ patrí medzi didaktické konferencie s najbohatšou históriou v Európe (46 rokov nepretržitého organizovania konferencie). Je významnou komunikačnou platformou, v rámci ktorej si vymieňajú skúsenosti odborníci zaoberajúci sa vyučovaním fyziky na všetkých stupňoch škôl. Prvá konferencia sa konala v roku 1977 v Bojniciach. Jej XXIII. ročník sa uskutočnil 20. až 23. septembra 2023 v Terchovej, pričom zámerom konferencie bolo prezentovanie vedeckých výsledkov, ich implementácia do praxe, ako aj zdieľanie skúseností z praxe.
V aktuálnom ročníku rezonovali nové pohľady na vyučovane fyziky, dizajnovanie fyzikálneho vzdelávania využívajúc poznatky marketingu a najnovších poznatkov fyziky, pedagogiky a informatiky. Identifikovať, ktoré generácie oslovujeme znamená súčasne vedieť ako ich osloviť, aby sme ich získali a motivovali pre poznávanie vo fyzike.
Prednášajúci sa v rámci plenárnych prednášok a prednášok v dvoch sekciách – Ciele, obsah a metódy fyzikálneho vzdelávania generácie Z a Empirické poznávanie, bádateľsky orientované učenie a fyzikálny experiment v prostredí generácie Z – zamysleli nad vlastnosťami generácie, ktorú v súčasnosti oslovujeme pri kreovaní fyzikálneho vzdelávania, podelili sa o pozitívne aj negatívne skúsenosti, nové formy prístupu k vyučovaniu fyziky, využívané online platformy a softvérové riešenia pre podporu experimentálnych aktivít. V témach príspevkov rezonovali otázky nových prístupov vo vyučovaná fyziky – Blended learning, Inquiry-based learning a umelá inteligencia vo vyučovaní fyziky.
Konferencie sa okrem odborníkov zo Slovenska zúčastnili odborníci z Českej republiky, Poľska, Chorvátska a Ukrajiny. Potešiteľné bolo, že medzi 39 účastníkmi bolo početné zastúpenie mladej generácie a doktorandov ako nositeľov a pokračovateľov moderných myšlienok. Celkovo bolo na konferencii prezentovaných 34 príspevkov.
Recenzovaný zborník prednášok a príspevkov z konferencie bude publikovaný v anglickom jazyku vo vydavateľstve IOP Pulishing (Journal of Physics: Conference Series) s cieľom indexovania vo WoSe a SCOPUSe.

Text: prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., FPVaI – Katedra fyziky
Foto perex: PhDr. Miroslava Líšková, PhD., FSVaZ FPVaI – Katedra ošetrovateľstva

Uverejnené: 27. septembra 2023