Aktivity v rámci projektu Erasmus+ SSHTeaching

V Nitre na FF, ako usporadajúcej organizácie, sa stretli naši kolegovia s kolegami z poľskej Univerzity Adama Mickiewicza a českej Univerzity Hradec Králové vďaka spoločnému projektu Erasmus+ SSHTeaching21+.
FF SSHT 01
V dňoch 11. – 13. septembra 2023 sa 9 akademikov a jeden doktorand zúčastnili trojdennej aktivity, do ktorej sa zapojilo rovnaké množstvo kolegov z Univerzity Adama Mickiewicza (Poľsko) a Univerzity Hradec Králové (Česko). Dôvodom tohoto stretnutia je projekt spolupráce Eramus+, v ktorom sú všetky tri inštitúcie partnermi. Trojročný projekt si kladie za cieľ skvalitniť výučbu spoločenských a humanitných vied na univerzitách, čoho sa snaží dosiahnuť okrem iného prostredníctvom vzdelávacej príručky a e-learningu venovaného vysokoškolským učiteľom.
FF SSHT 02
Okrem tvorby výsledkov projektu zahrnuje projekt takisto niekoľko aktivít. Jednou z plánovaných akcií v rámci projektu bola vzdelávacia aktivita, ktorú v minulom roku usporiadali kolegovia z AMU.
FF SSHT 03
Hlavný rozdiel, oproti Nitre, bol v tom, že zatiaľ čo v Poznani boli prezentácie a workshopy zamerané na sociologický výskum (výsledok projektu 1), tentokrát bolo hlavným cieľom zázemie a metodika výučby spoločenských vied na univerzitách (súvisiace s výsledkami projektu 2 a 3). Mimo sály CPU malo všetkých 30 účastníkov možnosť zapojiť sa do networkingového voľnočasového programu, umožňujúceho účastníkom stretnutia poznať Nitru a jej okolie.
FF SSHT 04
Okrem stretnutia kolegov zo zúčastnených vysokých škôl sa v Nitre uskutočnila aj osvetová akcia s názvom Multiplier, cieľom ktorej bolo nielen rozšíriť povedomie o projekte, ale predovšetkým odovzdať informácie, ktoré sa pri práci na doterajších výstupoch vykonali. Počas projektového stretnutia na záver pobytu v Nitre mal projektový tím možnosť diskutovať o aktuálnom stave jednotlivých výstupov a záverečnom kole aktivít, ktoré sú naplánované na máj 2024 v Hradci Králové.

Text: doc.PhDr. Adriana Kičková, PhD., FF – Katedra histórie
Foto: Bc. Josef Ležák, Univerzita Hradec Králové, Česká republika