Absolventi prírodných vied sa stretli po 40 rokoch

Júnové stretnutie po 40 rokoch, na ktorom sa stretli absolventi niekdajšej Pedagogickej fakulty (PF) v Nitre, študujúci v 80. rokoch učiteľstvo matematiky a fyziky, malo odozvu a podnietilo aj ďalších našich absolventov k spoločnému stretnutiu po rokoch. Tentoraz si na pôde UKF v Nitre dalo zraz 26 absolventov prírodných vied, učiteľský smer aprobácií matematika – fyzika, fyzika – základy techniky, matematika – chémia, matematika – biológia a matematika – základy techniky. Stretnutie po štyroch desiatkach rokov mali 21. októbra 2023, pre niektoré krúžky to bola vôbec prvá stretávka po skončení vysokej školy. Na PF študovali v rokoch 1978 – 1983, boli v poradí druhým ročníkom s uplatnením pre základné a stredné školy. Aby sa bývalí spolužiaci poznali, mali na sebe menovky s fotkou zo študentských čias.
R stretavka 01w
„Vďaka pani doc. PaedDr. Ľubomíre Valovičovej, PhD., sme si spoločne pozreli priestory dnešnej Fakulty prírodných vied a informatiky. Pre tých, ktorí prekročili brány svojej alma mater po 40 rokoch, to bol neopísateľný zážitok. Mali dojem, že sa vrátili v čase,“ hovorí PaedDr. Janka Ďurechová, rod. Bittnerová, zo Zlatých Moraviec, ktorá na PF v rokoch 1978 – 1983 študovala učiteľstvo aprobácie matematika – fyzika. Nechýbala ani na spomínanej prvej stretávke po 40 rokoch v júni 2023, kedy sa na UKF zo štrnástich absolventov krúžku tejto aprobácie zišli deviati.
Naši absolventi si teraz opäť zaspomínali na nezabudnuteľných pedagógov z katedier a na krúžkových pedagógov – doc. RNDr. Ladislava Morvaya, RNDr. Jozefa Gembaroviča, CSc., doc. Petra Vrábela, doc. Ing. Vieru Stollárovú, CSc., Ing. Karola Tomku a ďalších.
R stretavka 02w
„Rozprávali sa zážitky z výmenných pobytov v zahraničí, exkurzií, výcvikov, letných aktivít, brigád. Samozrejme, podelili sme sa aj o poznatky a príhody z našej 40-ročnej učiteľskej praxe či o svoje osobné príbehy. Veľakrát zaznela veta: 'vysoká škola nás dobre pripravila na učiteľské povolanie',“ spomína pani Janka na stretnutie, naplnené radosťou, spokojnosťou a šťastím ľudí, ktorí sa po dlhých rokoch opäť stretli.
„Zdalo sa nám, ako keby sme len včera promovali. Štyridsať rokov nás od seba neodlúčilo. Stačilo pár slov, úsmev, typické gesto a vynárali sa nám v mysli tváre, mená i spomienky,“ dodala naša absolventka.

Spracovala: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: archív PaedDr. Janky Ďurechovej