UKF na madridskom kongrese

Konferencia sa uskutočnila 19. – 20. októbra 2023 a nechýbali na nej ani zástupcovia z UKF v Nitre, konkrétne doc. Ján Gallik z FSŠ a doc. Magda Kučerková z FF. V rámci viacerých prednášok zaujala účastníkov konferencie i prednáška doc. Jána Gallika, ktorý hovoril o literárnej tvorbe dvoch stredoeurópskych autorov – Slováka Pavla Straussa a Poliaka Jana Twardowského. Súčasťou programu konferencie bola aj prezentácia zborníka The Figurativeness of the Language of Mystical Experience Particularities and Interpretations (Brno: Munipress, 2021).
FSS Madrid01w
Zborník ako výstup z rovnomennej, spoločne organizovanej konferencie predstavili jeho zostavovatelia doc. Magda Kučerková a prof. Antonio Barnés Vázquez (Complutense). Obaja pritom podčiarkli, že ide o prvý hmatateľný výsledok vedeckej spolupráce ich inštitúcií a tiež ukážku vzácnych tematických prienikov jednotlivých výskumných tímov. Autorky a autori príspevkov publikovaných v zborníku sa usilovali priblížiť obraznú povahu jazyka mystickej skúsenosti a prehĺbiť literárnoteoretické uvažovanie o tzv. poetike nevyjadriteľného, účastníčky a účastníci madridského kongresu skúmali prítomnosť nevyjadriteľnej inštancie Boha v súčasnej literárnej tvorbe.
FSS Madrid02w
Návštevu Filologickej fakulty Univerzity Complutense v Madride obaja menovaní zástupcovia z UKF využili aj na pracovné stretnutia spojené s prípravou nových spoločných projektov.

Text: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., FSŠ – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr  doc. Mgr. Magda Kučerková, PhD., FF – Katedra romanistiky a germanistiky
Foto: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.

Uverejnené: 27. októbra 2023