Návšteva FF v Ríme

V dňoch 18. 9. – 23. 9. 2023 vycestovala v rámci programu Erasmus + KA 131 do Ríma (Taliansko) 4-členná skupina študentov magisterských a doktorandských programov Filozofickej fakulty UKF v Nitre pod vedením 2 pedagogických pracovníčok – prof. Evy Stranovskej, PhD., a prof. Zdenky Gadušovej, CSc. Návštevu organizačne pripravila J. E. Catherine Flumiani, veľvyslankyňa Talianska na Slovensku, ktorá sa dlhodobo výrazne zasadzuje za rozvoj výučby taliančiny na Slovensku.
FF Rim01w
Na univerzite Sapienza v Ríme sa taliansky jazyk v širokej miere vyučuje a univerzita je schopná a ochotná prijímať študentov UKF na študijné pobyty talianskeho jazyka. Na univerzite ich prijali prof. Claudio GIAMMONA z Katedry klasickej filológie, prof. Paolo Di GIOVINE z Katedry lingvistiky a prof. Emilio RUSSO z Katedry talianskej literatúry. Na stretnutie prišla aj Flavia POMPE, ktorá má na starosti magisterské štúdium. Pedagogickým pracovníčkam z FF UKF sa podarilo dohodnúť budúcu spoluprácu Katedry romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre s rímskou univerzitou a pripraviť pôdu pre uskutočnenie výmenných pobytov Erasmus+ pre študentov aj vyučujúcich. S návštevou bola spojená aj prehliadka priestorov univerzity, učební a univerzitnej knižnice.
FF Rim 02w
Študentov privítali aj v Slovenskom historickom ústave v Ríme (Istituto Storico Slovacco di Roma), kde ich vedúci ústavu Mgr. Daniel Černý, PhD., oboznámil s činnosťou aj históriou inštitúcie. Podnetnými rozhovormi získali obraz o jej dôležitosti a načerpali cenné vedomosti, ktoré využijú vo svojom štúdiu. Pre študentov učiteľstva boli obohacujúce najmä informácie vedúce k využívaniu medzipredmetových vzťahov, ktoré môžu následne aplikovať vo svojej práci a na vyučovaní. Túto návštevu môžeme považovať za pozitívny začiatok ďalšej spolupráce.
FF Rim 03w
Príjemným uzavretím cesty bolo pozvanie na Slovenské veľvyslanectvo v Taliansku. Zástupcov FF UKF privítala veľvyslankyňa Slovenskej republiky, J. E. Karla Wursterová. Je potešujúce, že veľvyslanectvo prejavilo veľký záujem o dianie na katedre a aj iniciatívu pri vytvorení spolupráce v podobe prijatia študentov taliančiny FF UKF na krátkodobé i dlhodobé stáže v rámci Erasmus+.
FF Rim 04w
Chceli by sme sa touto cestou poďakovať obom veľvyslankyniam za organizačné zabezpečenie návštevy a pani prorektorke UKF, doc. Martine Pavlíkovej za osobnú a finančnú podporu z prostriedkov Erasmus+ spojenú s návštevou inštitúcií v Ríme.

Text: Andrea Kóňová, Monika Lašová, študetky FF – Katedra romanistiky a germanistikyštudentky
Foto: David Mikula, Lukáš Cigánek, študenti FF

Uverejnené: 6. novembra 2023