Jesenná škola v duchu inklúzie

Na našej univerzite sme v dňoch 23. – 27. októbra 2023 hostili na Katedre pedagogiky PF UKF v Nitre v rámci Autumn school študentov a zamestnancov štyroch partnerských inštitúcií – The Hague Hogeschool, Holandsko; International Institute of Social Studies, Holandsko; Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej si jednotliví účastníci v rámci jesennej školy vymieňali rôzne pohľady a skúsenosti o aplikácii inkluzívnych princípov v rámci vysokoškolského vzdelávania a spoločnosti na Slovensku. Jesenná škola bola jednou z aktivít projektu Changing Our Story: The Pursuit of Inclusive Education.
PF JS 01w
Našim partnerom sme pripravili program, kde sme im priblížili fungovanie inklúzie v školách a v spoločnosti na Slovensku. Na príprave programu sa podieľali zamestnanci Katedry pedagogiky Vladimíra Poláčková, Barbora Sender a študentky PF UKF Tatiana Kadáková, Andrea Škundová, Dominika Porubská, Adriana Vavreková, Viktoriia Mykhalova.
Program začal úvodným stretnutím a výtvarným workshopom na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy, ktorá nám poskytla priestory ateliéru, kde sa mohli účastníci kreatívne realizovať.
PF JS 02w
Nasledujúci deň bola súčasťou programu aj návšteva Komunitného centra a okolia Orechového dvora, indických rehoľných sestier, ktoré porozprávali o inklúzií a misií na Slovensku a pripravili si pre nás ich tradičný indický obed. Poobede nasledovala návšteva národnej organizácie Budúcnosť, kde pracovníci porozprávali o ich činnosti, úlohách a na záver dňa zavŕšila návšteva chránenej dielne Antikvariát a kaviareň pod Vŕškom, kde pani majiteľka porozprávala o špecifiku zamestnávania ľudí s postihnutím.
V stredu bola realizovaná návšteva Teplárne v Bratislave, samotný majiteľ porozprával o živote ich komunity na Slovensku a tiež o smutnej udalosti spred roka, keď boli zastrelení dvaja mladí ľudia. Potom nasledovala prehliadka staréhomesta a Bratislavského hradu a záhrady.
PF JS 03w
Celý štvrtok prebiehal v téme inakosti. Súčasťou programu bola prednáška o fungovaní Študentského centra a Študentského parlamentu UKF. Po prezentácií nasledovala aktivita Storytelling (živá kniha), kde sa vytvorili skupinky ľudí s rôznym osudom a porozprávali svoj životný príbeh na ceste inklúzie. Živými knihami boli Ladislav Medvec (študent so zrakovým postihnutím), Samuel Ďuriš (študent s telesným postihnutím), Adriana Vavreková (študentka so sluchovým postihnutím), Viktoriia Mykhalova a Ivan Morozov (študenti z Ukrajiny a Ruska). Po obede nasledovala panelová diskusia v spolupráci so Študentským parlamentom UKF na tému „inklúzia“. Po diskusii sa účastníci rozdelili do skupín, kde vymýšľali vlastný inkluzívny text piesne, ktorú sa za pomoci tlmočníkov posunkového jazyka naučili „spievať“ v posunkovom jazyku a hudobným doprovodom Ladislava Medveca s melódiou Johna Lennona piesne Imagine ju aj predviedli ostatným študentom na minikoncerte vo foyeri PF UKF v Nitre.
PF JS 04w
V piatok sme mali krátke zhrnutie týždňa a diskusiu k uplynulým dňom. Všetci zúčastnení vyjadrili nadšenie z pripravovaného programu a pozitívnej spätnej väzby.
Touto cestou chceme špeciálne poďakovať celému vedeniu Katedry pedagogiky a dekanovi a prodekankám PF UKF za podporu pri organizovaní jesennej školy. Poďakovanie zároveň patrí vedeniu Katedre výtvarnej tvorby a výchovy za poskytnutie ateliérov a ostatným zúčastnením na tomto podujatí.
Prostredníctvom medzinárodného projektu Changing Our Story: The Pursuit of Inclusive Education a metódy storytellingu bolo motívom zlepšiť vnímanie inklúzie (nielen) vo vysokoškolskom prostredí. Projekt kladie dôraz na zapojenie a profesionálny rozvoj študentov, zamestnancov a vyučujúcich v rámci vysokoškolského sektora. Viac informácií nájdete na webovom sídle projektu a IG.
Project reg. no. 2021-1-CZ01-KA220-H

Text: PaedDr. Vladimíra Poláčková, PhD., PaedDr. Barbora Sender, PhD., študentky, PF – Katedra pedagogiky
Foto: autorky a zúčastnené študentky

Uverejnené: 7. novembra 2023