Týždeň bezpečnosti

Koná sa každoročne v 43. kalendárnom týždni. Jeho cieľom je prispievať k zlepšovaniu úrovne bezpečnosti a ochrany zdravia na pracoviskách Európy. Na európskej úrovni ho koordinuje Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU – OSHA). Realizáciu podujatí a činností na národných úrovniach zabezpečujú partneri agentúry v 28 členských štátoch EÚ i mimo nej.
Aj tento rok počas týždňa od 23. do 27. októbra 2023 boli na Slovensku vo zvýšenej miere propagované aktivity smerujúce k zlepšeniu povedomia verejnosti o význame bezpečnej práce a ochrany zdravia zamestnancov. Jednotlivé inšpektoráty práce organizovali vo svojich krajoch viaceré aktivity, akými sú besedy, semináre, dni otvorených dverí na inšpektorátoch práce a vo zvýšenej miere aj poskytovanie bezplatného poradenstva, nevynímajúc ani Inšpektorát práce Nitra.
PF BOZP 01
Do európskeho týždňa bezpečnosti bola aktívne zapojená aj Pedagogická fakulta UKF v Nitre, a to Katedra a techniky a informačných technológií spolu s Katedrou pedagogiky. Inšpektorát práce v Nitre pre študentov bakalárskeho študijného programu vzdelávanie dospelých a bezpečnosť práce, ale aj pre ďalších záujemcov práce pripravil zaujímavé prednášky.
PF BOZP 02
Prvé prednášky dňa 23. októbra 2023 konané na pôde Inšpektorátu práce boli zamerané na témy Vznik pracovného pomeru a Sociálna legislatíva v doprave. Veľkú pozornosť a záujem zo strany študentov vzbudila prednáška v stredu dňa 25. októbra 2023 s názvom Inšpekcia práce v praxi. Študenti sa na konkrétnych prípadoch, videách a obrázkoch učili ako postupovať pri vyšetrovaní závažných pracovných úrazov, vyvodzovanie zodpovednosti za pracovný úraz. Cieľom názorných ukážok a videí bolo poukázať na príčiny a zdroje úrazov, na chyby a zlyhania, ktoré mohli v prípade fatálnych úrazov zachrániť život človeka. Rovnako inšpiratívnou bola aj prednáška, ktoré reflektovala na zmenu v legislatíve, ako pokračovať v ďalšom vzdelávaní a stať sa bezpečnostným technikom podľa nových podmienok.
Organizátori sú presvedčení o opodstatnenosti organizovania podujatí s obdobným zámerom pre študentov a prípadných záujemcov aj v budúcnosti a tešia sa na ďalší rok.

Text a foto: doc. Ing. Ivana Tureková, PhD., MBA, PF – prodekanka pre vedecko-výskumnú činnosť

Uverejnené: 13. novembra 2023