DOD UKF 2023 ukázal, inšpiroval aj poradil

Jedna vec je prečítať si informácie o univerzite na webe školy či na sociálnych sieťach, druhá vec je zažiť univerzitu takpovediac na vlastnej koži. Túto nenahraditeľnú skúsenosť s novým prostredím i ľuďmi využili návštevníci celouniverzitného Dňa otvorených dverí (DOD) 2023, ktorí 14. novembra 2023 prišli na pôdu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a jej piatich fakúlt.
R DOD J 04w
Mladí ľudia prakticky z celého Slovenska už od 8. h prichádzali do hlavnej budovy UKF na Tr. A. Hlinku - sami, v sprievode kamarátov, spolužiakov a niektorí aj s rodičmi. Tu sa od pracovníkov UKF či starších študentov dozvedeli základné informácie o univerzite a jej fakultách, štúdiu, študentskom živote, možnostiach študijných či stážových mobilít v zahraničí, o pôsobení študentských organizácií a podobne. Za podrobnejšími informáciami odchádzali do sídiel fakúlt, na ich katedry a pracoviská, kde sa mohli zúčastniť bohatého programu, ktoré fakulty pre nich UKF pripravili. Navštívili prednášky, prezentácie, výstavy, workshopy, semináre, absolvovali diskusie, otvorené hodiny, praktické ukážky, kvízy a ďalšie aktivity, ktoré im priblížili štúdium na našej univerzite, prezreli si priestory a špeciálne učebne, stretli sa s vyučujúcimi, súčasnými študentmi i absolventmi UKF.
R DOD J 05w
Inšpiráciou pre stredoškolákov i pracujúcich mladých ľudí k návšteve DOD našej školy boli predchádzajúce kontakty v online prostredí UKF – návšteva webovej stránky, sociálnych sietí, ale aj informácie od učiteľov či výchovných poradcov ich stredných škôl, odporúčania priateľov a dobré meno našej univerzity. Mnohí z návštevníkov už presne vedeli, čo chcú študovať a z hlavnej budovy UKF následne odchádzali na príslušné fakulty. Návšteva programu na konkrétnych katedrách a špecializovaných pracoviskách ich už zrejme len uistila v tom, že si zvolili správne. Ešte nerozhodnutí uchádzači hľadali na pôde našej školy podnety a impulzy k študijnému smerovaniu, ktoré by ich mohlo baviť a napĺňať.
R DOD J 01w
Deň otvorených dverí na UKF navštívili dve 18-ročné spolužiačky Viktória Vlasatá a Ľubomíra Janíčková, študentky Strednej zdravotníckej školy v Považskej Bystrici. Obe mali v tom, čo chcú ďalej študovať, jasno – ošetrovateľstvo na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva. „Bola som na veľtrhu vzdelávania Gaudeamus v Bratislave, kde som sa o tomto podujatí na UKF dozvedela. Baví ma pracovať s ľuďmi, preto som si vybrala ošetrovateľstvo, ktorým vlastne nadviažem na moje stredoškolské štúdium,“ hovorí Viktória Vlasatá. „Mňa rovnako napĺňa práca s ľuďmi. Ideme sa o štúdiu podrobne informovať aj priamo na Fakultu sociálnych vied a zdravotníctva,“ doplnila Ľubomíra Janíčková.
R DOD J 02w
V sprievode svojho manžela Filipa prišla na UKF Katarína Krasňanská, ktorá pracuje v banke. O DOD na našej univerzite sa dozvedela z našej webovej stránky. „Na UKF sa mi páči odbor anglistiky, preto som sa rozhodla, že vyskúšam štúdium angličtiny tu v Nitre. Počas štúdia plánujem využiť aj Erasmus+ program, aby som sa v anglickom jazyku zdokonalila,“ prezradila 22-ročná Bratislavčanka. „Konkrétne by som anglický jazyk a tiež balkánske štúdiá chcela ísť študovať do Srbska, ďalší rok možno do niektorej inej krajiny. V budúcnosti by som aj rada pracovala v tomto odbore.“
R DOD J 03w
Lenka Černáková z obce Vlkas neďaleko Podhájskej momentálne končí bakalárske štúdium „laboratórne vyšetrovacie metódy“ v Trnave, tak sa na UKF prišla pozrieť na ponuku magisterského štúdia. „Rada by som študovala biológiu na Fakulte prírodných vied a informatiky,“ hovorí študentka, ktorá si DOD na UKF priamo vyhliadla. „Mám veľa spolužiakov a kamarátov, ktorí z Trnavy prestúpili na UKF, počula som o vašej univerzite dobré referencie, tak som sa sem prišla pozrieť osobne.“
R DOD J 06w
Do Nitry na DOD UKF prišla spolu s priateľom Erikom Bockom aj 18-ročná Kornélia Danielová zo Strednej zdravotníckej školy v Lučenci: „V nadväznosti na moje stredoškolské štúdium by som chcela pokračovať v štúdiu ošetrovateľstva na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva. Chcem pomáhať ľuďom, preto som si vybrala tento odbor“. Spolu s E. Bockom zo súkromnej Hotelovej akadémie v Rimavskej Sobote sa na našu univerzitu prišli pozrieť aj jeho spolužiaci Máté Nagy, Lórant Fazekaš a Zoltán Daniel Balyo. O našom DOD UKF sa dozvedeli na svojej strednej škole. „Zaujíma nás manažment cestovného ruchu, chceli by sme v štúdiu pokračovať na Fakulte stredoeurópskych štúdií,“ uviedli spolužiaci.

Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Perex foto a fotogaléria: Lubo Balko, R – Oddelenie médií