Navždy odišiel profesor Karol Felix

V spomienkach najbližších, širšej rodiny, priateľov, kolegov i známych navždy zostane prof. PhDr. Karol Felix, CSc., dlhoročný pedagóg a prorektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, školiteľ, prednášateľ, člen viacerých komisií, výborov, vedeckých i redakčných rád, autor množstva publikácií, vedeckých prác, štúdií a príspevkov, telom i dušou športovec, tréner a klubový funkcionár. Vo veku 84 rokov nás navždy opustil v utorok 14. novembra 2023.
Posledná rozlúčka s ním bude v pondelok 20. novembra 2023 o 15.00 h v Krematóriu na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste.
         R KF 02w
Profesor Karol Felix bol dlhoročným zamestnancom našej univerzity, konkrétne Katedry telesnej výchovy a športu PF UKF v Nitre. Patril medzi prvých pedagógov tohto pracoviska, pôsobil tu od roku 1961 až do roku 2011. Za 50 rokov činnosti bol aktívny nielen na poste vyučujúceho či odborného asistenta na katedre (1961 – 1989), ale aj vo funkcii vedúceho katedry (1989 – 1996) a neskôr prorektora pre výchovno-vzdelávaciu činnosť UKF v Nitre (1999 – 2006). Jeho manželkou bola doc. PhDr. Oľga Felixová, CSc., pedagogička na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF, spolu vychovali dvoch synov – Karola a Borisa.
Spomínajú v tom najlepšom
Jeho bývalí kolegovia a priatelia z katedry i univerzity si na neho spomínajú len v tom najlepšom. Svojich študentov ovplyvňoval ako pedagóg, ale aj ako tréner v nitrianskom ženskom i mužskom volejbalovom tíme, v ktorých neskôr pôsobil aj ako funkcionár. Bol rešpektovaným odborníkom v oblasti športového tréningu a histórie telesnej kultúry, ale aj trénerom a človekom. Človekom s veľkým Č. Príkladom, aký má byť telocvikár, alebo ako má vyzerať práca so žiakmi a športovcami.
„Nie je možné vyjadriť, ako nám bude chýbať jeho humor, večný úsmev, pozitívne myslenie, že všetko sa dá, jeho priateľská povaha, spev a obrovská charizma. Koco, bol si náš telocvikársky Gott alebo Bartoška. Bolo nám cťou spoznať Ťa ako kolegu a priateľa a zažiť s Tebou množstvo neskutočných zážitkov“ – týmito dojemnými slovami smúti za Karolom Felixom kolektív „jeho“ katedry na PF UKF v Nitre.
R KF03w       R KF04w
Bol športovcom, pedagógom, vedcom i funkcionárom
Profesor Karol Felix, familiárne prezývaný „Koco“, sa narodil 3. novembra 1939 v Nitre, vyrastal pod Borinou. V rokoch 1957 – 1961 študoval na Vysokej škole pedagogickej v Nitre – odbor slovenský jazyk a telesná výchova. Titul PhDr. získal v roku 1976 na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, kandidátom vied sa stal v roku 1983 na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a vedecko-pedagogický titul docent mu udelili na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v roku 1994. Vedecko-pedagogický titul profesor vo vednom odbore športová humanistika získal na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v roku 2001.
Karol Felix bol funkcionárom v mnohých výboroch a komisiách, napríklad bol v rokoch 1994 – 1998 členom Komisie profesionalizovaných činností pri MŠ SR, od roku 1998 bol registrovaný v Rade Európy ako telovýchovný a športový expert a v rokoch 1990 – 1996 bol členom Výkonného výboru Slovenskej asociácie akademického športu. Post člena Redakčnej rady časopisu Telesná výchova a šport zastával v rokoch 1992 – 1996, v období rokov 1995 – 2001 bol členom Vedeckej rady FTVŠ UK v Bratislave, od roku 1998 pôsobil vo Vedeckej rade PF UKF a Vedeckej rade UKF v Nitre. Od roku 1999 bol tiež členom výboru a prednášateľom Spoločnosti odborovej komisie doktorandského štúdia v odbore športová humanistika na FTVŠ UK v Bratislave. Ako podpredseda Olympijského klubu v Nitre pôsobil od roku 1995 a ako člen Komisie VEGA Vedy o človeku od roku 2001. Trénerom volejbalového družstva žien a mužov (s prestávkami) bol v rokoch 1979 – 1999. Od roku 1992 odborne garantoval štúdium odboru telesná výchova na PF UKF v Nitre.
R KF05w      R KF06w
Bohatá publikačná činnosť
V rámci vedecko-publikačnej činnosti má profesor Karol Felix ako spoluriešiteľ a riešiteľ na svojom konte množstvo výskumných úloh a výskumných projektov, je autorom vedeckých monografií Športová komunikácia a metakomunikácia (1995) a Základy teórie športového tréningu (1997). Mnohé vedecké práce a štúdie publikoval v zahraničných a domácich recenzovaných vedeckých zborníkoch, monografiách a časopisoch, je autorom a spoluautorom početných príspevkov na viacerých zahraničných a domácich vedeckých konferenciách, kapitol v učebniciach a v učebných textoch, má na konte redakčné a zostavovateľské práce, recenznú a posudzovateľskú činnosť. Viackrát bol predsedom a spoluorganizátorom domácich i medzinárodných vedeckých konferencií. Bol vedúcim diplomantov, rigorozantov a študentov vo ŠVOČ či školiteľom PhD. štúdia v odbore športová humanistika. Na domácich konferenciách a seminároch vystúpil s 24 príspevkami, ktoré boli uverejnené v zborníkoch, a na zahraničných konferenciách a následne v zborníkoch je uvedených 9 jeho príspevkov. Celkovo bolo zverejnených jeho 54 citácií v domácich časopisoch a zborníkoch a 13 citácií v zahraničných časopisoch a zborníkoch. Absolvoval prednáškové pobyty v zahraničí – v rakúskom Grazi (Univesität für Sportwissenschaften, rok 1992), poľskej Wroclawi (Akademija wychowania fizycznego, rok 1995) a v Novom Sade v Srbsku (Fakultet fizičke kulture, rok 1999).

Foto: archív UKF
Foto perexu: Karol Felix