Univerzitná kvapka krvi: krv darovalo 45 darcov

Jedným z podujatí Študentských dní nitrianskych univerzít je už tradične Univerzitná kvapka krvi. Na pôde UKF v Nitre ju 14. novembra 2023 od 8. do 12. h zabezpečovali Katedra ošetrovateľstva Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva (FSVaZ) UKF a Národná transfúzna služba (NTS) v Nitre. Darovať krv mohli počas tohto charitatívneho podujatia dobrovoľníci z radov zamestnancov, študentov univerzity i verejnosti. Prví darcovia sa vo vestibule hlavnej budovy na Tr. A. Hlinku objavili už krátko po 8. hodine, venovali sa im odborní pracovníci NTS Nitra a za UKF prváci a tretiaci bakalárskeho štúdia ošetrovateľstva pod odborným dohľadom PhDr. Miroslavy Líškovej, PhD., a PhDr. Eriky Krištofovej, PhD., z Katedry ošetrovateľstva FSVaZ UKF v Nitre.
FSVaZ krv 01w
Tento ročník Univerzitnej kvapky krvi bol úspešný. Ako nás informovala koordinátorka mobilných odberov z NTS Nitra Mgr. Lýdia Tábiová, na akciu prišlo o dosť viac ľudí, ako po minulé ročníky – celkovo 61 darcov, z toho 20 mužov a 41 žien. „Z nich krv mohlo darovať 45 ľudí, ostatní boli z rôznych dôvodov z darovania vylúčení. Zo 45 darcov bolo až 30 prvodarcov, v toho 24 žien a 6 mužov,“ skonštatovala Mgr. Tábiová s tým, že krv od 1 darcu môže pomôcť až 3 ľuďom. „Momentálne máme vyvážené množstvo zásob krvi všetkých krvných skupín, pretože sa realizuje veľa mobilných odberov, aj v rámci Študentskej kvapky krvi. Vo všeobecnosti však mávame nedostatok krvi Rh negatív z rôznych krvných skupín.“
Úspešnosť akcie potvrdila aj PhDr. Miroslava Líšková, PhD., z Katedry ošetrovateľstva FSVaZ UKF. „Už počas prvej poldruha hodiny trvania podujatia sme mali v procese darovania krvi zaevidovaných 25 darcov. Hodnotíme to veľmi pozitívne, krv darovali zamestnanci i študenti školy, ale aj ľudia z verejnosti, medzi nimi napríklad aj stredoškolskí študenti, ktorí prišli na Deň otvorených dverí UKF a zaujímali sa o štúdium ošetrovateľstva,“ povedala PhDr. Miroslava Líšková, PhD. Dodala, že
Univerzitná kvapka krvi sa na UKF v Nitre koná pravidelne od roku 2014 – raz ako súčasť jarných Nitrianskych univerzitných dní a druhý raz ako podujatie programu jesenných Študentských dní nitrianskych univerzít.
FSVaZ krv 02
Prvodarcom na podujatí UKF bol náš študent Marián Vanovský. Išiel na vyučovanie a pritom sa z dobročinnej pohnútky aj hneď rozhodol darovať krv. „Už som si niečo o darovaní krvi čítal, mohlo by mi byť zle, ale myslím si, že to prežijem,“ pousmial sa 20-ročný študent učiteľstva histórie a telesnej výchovy na UKF.
Krv darovala aj Nikoleta Kováčová, redaktorka a moderátorka TV Nitrička, ktorá bola zhodou okolností na UKF pracovne v súvislosti s Dňom otvorených dverí 2023. „Mám pocit, že tento odber je môj šestnásty. Mala som nejaké menšie pauzy, lebo som mala nízky tlak. Naposledy som krv darovala v roku 2019, kedy došlo k tragickej nehode autobusu na Zlatomoravskej ceste a odvtedy už nie. Takže sa teraz teším, že aj vďaka mojej práci som sa dnes vyskytla na UKF a môžem v darcovstve krvi pokračovať,“ povedala Nikoleta s tým, darovanie v krvi majú v rodine, keďže krv darovával aj jej otec. K tomuto humánnemu činu ju však už dávnejšie motivovali aj mobilné výjazdy NTS v jej bývalom zamestnaní na ministerstve obrany.
FSVaZ krv 03w
„Skúsila som to vtedy a neodpadla som, bolo to v pohode a stala som sa pravidelnou darkyňou. Som v zásade filantrop, rada pomôžem, kde je to potrebné. Ale musím sa priznať, že aktuálne riešim nejaké nové tetovanie a rada som preto využila príležitosť darcovstva na pôde UKF, lebo po tetovaní nemožno krv darovať 4 mesiace,“ dodala Nikoleta Kováčová.

Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Fotogaléria: Lubo Balko, R – Oddelenie médií