Cena NSK pre bývalého zamestnanca UKF

V Koncertnej sále Župného domu sa 13. novembra 2023 uskutočnilo slávnostné udeľovanie Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) za rok 2022. Svoje najvyššie vyznamenanie NSK udeľuje osobám, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju NSK, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými činmi a zaslúžili sa o rozvoj priateľstva medzi národmi a regiónmi sveta. Ceny osobnostiam odovzdal predseda NSK Branislav Becík.
R Tirpak 01w
Ceny NSK si tento rok prevzali významné osobnosti, jednou z nich je doc. RNDr. Ján Tirpák, CSc., vysokoškolský pedagóg na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, vedec, výskumník, archeológ a publicista. Cenu NSK si prevzal za zásluhy v oblasti archeológie, vedy, výskumu a vzdelávania a za reprezentáciu NSK na Slovensku i v zahraničí.
Doc. RNDr. Ján Tirpák, CSc., je bývalým zamestnancom našej univerzity, pôsobil na niekdajšom Gemologickom ústave FPVaI UKF v Nitre, neskôr bol pracovníkom Katedry geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied a informatiky UKF. Ako pedagóg sa zaoberal geovednými disciplínami a metódami terénneho nedeštruktívneho archeologického výskumu, v rámci vedeckého pôsobenia sa venoval geofyzikálnym metódam v archeológii.
R Tirpak 02w
Ako riešiteľ a spoluriešiteľ sa podieľal na viacerých významných domácich aj zahraničných vedeckých projektoch, bol účastníkom zahraničných archeologických expedícií v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Rakúsku, Francúzsku, Belgicku, Kuvajte a iných krajinách. Je autorom dvoch monografií, spoluautorom ďalších dvoch, napísal tiež vysokoškolskú učebnicu a v spoluautorstve aj učebné texty. Vďaka svojim odborných schopnostiam, pedagogickej a vedeckej erudícii, projektom, publikáciám a odborným príspevkom je známym odborníkom doma i v zahraničí.
R Tirpak 03w
Ďalšími ocenenými osobnosťami NSK sú Dr. h. c. prof. Ing. Sándor Albert, PhD., dlhoročný pedagóg, zakladateľ a prvý rektor Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, niekdajší poslanec NR SR a vedúci parlamentnej delegácie Stredoeurópskej iniciatívy, ocenenie mu udelili za celoživotné zásluhy a osobný prínos v oblasti školstva a vzdelávania a za reprezentáciu NSK na Slovensku i v zahraničí; doc. MUDr. Marián Karvaj, PhD., lekár, bývalý riaditeľ novozámockej nemocnice, vedec, vysokoškolský pedagóg a bývalý poslanec MsZ v Nových Zámkoch a Zastupiteľstva, cenu získal za zásluhy a osobný prínos pre rozvoj v oblastiach zdravotníctva, zdravotníckeho školstva, vedy a výskumu a za reprezentáciu NSK na Slovensku i v zahraničí.
NSK udelil aj Pamätnú plaketu NSK, jej držiteľom sa stal František Horniak, umelecký rytec poštových známok. Plaketu získal za mimoriadne tvorivé umelecké činy a osobný prínos v oblasti známkovej tvorby v záujme zachovávania duchovného a kultúrneho dedičstva v nitrianskom regióne a za propagáciu NSK.
Doc. RNDr. Jánovi Tirpákovi, CSc., k významnému oceneniu srdečne blahoželáme.

Text: podľa informácií z unsk.sk spracovala Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: archív NSK

Uverejnené: 20. novembra 2023