Erasmus+ Blended Intensive Programmes

Viacročná úspešná pedagogická aj vedecká spolupráca Katedry zoológie a antropológie Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Katedry antropológie a zdravovedy Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pokračuje v rámci programu Erasmus+ Blended Intensive Programmes.
Krátkodobé intenzívne programy sú novinkou programu Erasmus+, pretože umožňujú kombinovať prezenčnú aktivitu s virtuálnou, ktorá zároveň rozširuje digitalizačné kompetencie účastníkov programu.
V týždni od 13. – novembra 2023 absolvovalo na našej katedre krátkodobú prezenčnú výučbu 11 študentov magisterského štúdia učiteľstva Výchovy k zdraviu pod vedením pani doc. Mgr. Michaely Hřivnovej, Ph.D., zástupkyne vedúcej Katedry antropológie a zdravovedy PF UPOL z Olomouca.
Hostí z UPOL prijal vedúci KZA doc. RNDr. Martin Morovič, PhD., ktorý im zároveň prezentoval možnosti štúdia, vedeckého výskumu, ale aj moderné učebne, študijné priestory a excelentné vedecké laboratóriá katedry, vybavené špičkovou technikou a laboratórnymi prístrojmi.
FPVaI E O 01w
Študenti sa zúčastnili aj prednášky pána Mgr. Dušana Šáchu, experta na zoológiu, ktorý pôsobí na Odbore ochrany prírody a krajiny v Národnom parku Slovenský kras. Zdravé životné prostredie vo veľkej miere ovplyvňuje naše zdravie a duševnú pohodu. Ako vo svojej prednáške zdôraznil, práve učitelia svojím pôsobením, postojom a osobným príkladom môžu vo významnej miere motivovať žiakov a ich rodičov k ochrane prírody a krajiny.
Študenti sa zúčastnili aj komplexnej odbornej exkurzie do Viedne. Netradičná forma vyučovania antropológie v Prírodovedeckom múzeu bola zaujímavým prepojením teoretických vedomostí s praktickými aktivitami v súlade s Komenského heslom „Škola hrou“. Možnosti realizácie školských workshopov a vzdelávacích programov pre žiakov základných aj stredných škôl sme videli aj v 2 novozriadených laboratóriách a ďalších moderných priestoroch na Deck 50. Medzipredmetové vzťahy v praxi zažili účastníci exkurzie počas prehliadky historického centra Viedne.
FPVaI E O 2w
Veľmi zaujímavá prednáška pána doc. Ing. Jana Nevorala, Ph.D., z Biomedicínskeho centra Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Plzni na tému: Mýty a paradigmata reprodukčnej biológie upozornila budúcich učiteľov na niektoré nepresnosti, polopravdy a mýty, ktoré sa v učebniciach biológie vyskytujú.
Vzhľadom na úspešnú a dlhoročnú spoluprácu s RNDr. Monikou Gregušovou, učiteľkou biológie a chémie na Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazánskeho v Nitre, mali možnosť naši hostia z Olomouca navštíviť uvedenú školu. Srdečne nás privítalo vedenie školy – pani riaditeľka Mgr. Marcela Jahnová a pán zástupca PaedDr. Richard Gubricz. Dozvedeli sme sa o cieľoch a smerovaní školy, o možnostiach štúdia a zmysluplnom vzdelávacom programe, projektoch školy, rešpektujúcich vzťahoch, živej komunite žiakov a učiteľov, hodnotovej orientácii, možnostiach sebarozvoja a dobročinnosti. V rámci prehliadky školy sme videli moderné biologické aj chemické laboratóriá, učebňu geografie, ART – učebňu, klasické triedy, ale aj oddychový kútik a školskú kaplnku. Zúčastnili sme sa na hodinách biológie, geografie, anglického jazyka.
FPVaI E O 03w
Navštívili sme aj Piaristický kostol sv. Ladislava, ktorý je najväčšou barokovou stavbou v Nitre s najväčším zvonom a najväčším organom v meste. V rámci prechádzky študenti z Olomouca navštívili niektoré významné pamiatky mesta: Nitriansky hrad, Horné aj Dolné mesto, ale aj pešiu zónu.
Budúci učitelia výchovy k zdraviu z Olomouca počas svojho prezenčného „erasmáckeho“ pobytu si vymieňali poznatky a skúsenosti s budúcimi učiteľmi biológie z Nitry nielen po prednáškach, ale aj na odbornej exkurzii vo Viedni či prehliadke historických pamiatok Nitry.
FPVaI E O 04
Pretože Katedra zoológie a antropológie FPVaI sa nachádza v krásnom areáli Biologického centra, ktorý je mimo dosahu mestskej dopravy, po skončení prezenčnej časti programu Erasmus+ Blended Intensive Programmes študenti skonštatovali, že výchovu k zdraviu učíme aj prakticky, pretože každý deň mali vysoko prekročený odporúčaný počet krokov.
Týždeň prezenčnej časti programu Erasmus+ ubehol veľmi rýchlo. Ešte nás čaká druhá – virtuálna časť programu, kedy sa budeme pripájať online.
Veríme, že vzdelávacie programy Erasmus na našej katedre využijú aj študenti z iných univerzít, ktorých zároveň srdečne pozývame.

Text: PaedDr. Anna Sandanusová, Ph.D., FPVaI – Katedra zoológie a antropológie
Foto: Bc. Nikol Macozsková, UPOL Olomouc, víťazka 28. ročníka Czech Press Photo v kategórii Canon Junior Award

Uverejnené: 23. novembra 2023