Workshopy pre budúcich učiteľov

Katedra anglického jazyka a kultúry PF UKF v Nitre v rámci Týždňa vedy a techniky pripravila v dňoch 8. – 9. november 2023 dva na seba nadväzujúce workshopy pre budúcich učiteľov anglického jazyka a literatúry a pre deti zo ZŠ Makovičky v Nitre.
Podujatia viedol Miguel Luengo, prezident španielskej pobočky Design for Change, ktorý vychádza z koncepcie design thinking. Metodika I CAN – JA MÔŽEM, zameraná na zmenu myslenia prostredníctvom 4-krokového cyklu (cítiť, predstaviť si, konať, vyhodnotiť), rozvíja kritické myslenie, kreatívne myslenie, tímovú prácu, reflexiu a akciu. Zároveň vychádza z potreby uvedomenia si dôležitosti aktívnej participácie detí a učiteľov pre zmeny v ich komunite (škole, mestskej časti, meste).
PF ICAN 01w
Žiaci dostali zaujímavé úlohy – zoznámiť sa s prostredím parku v areáli pedagogickej fakulty, využiť svoju predstavivosť a hľadať v ňom objekty, ktoré sa tam reálne nenachádzali (púšť, more, mesiac a pod.). Potom mali priniesť nápady, čo by tam radi našli a využili aj v budúcnosti. Z ich prezentácií vyplynulo, že by sa im páčilo, keby v objekte boli napr. jazierko s rybičkami, ihrisko, fontána, bylinková záhrada alebo miesto na kreatívne nápady, tzv. „kreatórium“.
V rámci jazykového vzdelávania žiaci počas aktivít rozvíjali svoje plurilingválne kompetencie, keďže aktívne komunikovali nielen v slovenskom a anglickom jazyku, ale na pochopenie inštrukcií sa naučili aj základné číslovky v španielskom jazyku. Pre budúcich učiteľov predstavovala spolupráca so žiakmi cennú skúsenosť, nakoľko ich videli pracovať v spontánnej interakcii s ich rovesníkmi. Vyskúšali si rolu facilitátorov, čím podporovali deti v diskusii, kládli im otázky, no nehodnotili ich názory ani výtvory. Podporujúcim dialógom im dovolili rozvíjať ich predstavivosť a kreativitu, no zároveň ich navádzali na splnenie cieľov ich aktivít.
PF ICAN 02w
Pre deti zo ZŠ Makovičky a študentov anglického jazyka a literatúry priniesli workshopy rôzne aktivity a výzvy, no ak by sme mali jednou vetou vystihnúť ich hlavnú myšlienku, bolo by to motto Design for Change – Deti a tínedžeri nie sú budúcnosť, ale prítomnosť.
Podujatia vznikli v rámci projektu IN-HABIT Nitra v spolupráci s SPU v Nitre (doc. Ing. Katarína Melichová, PhD., Mgr. Henrieta Gergelová, PhD.)

Text: Mgr. Diana Židová, PhD., PF – Katedra anglického jazyka a kultúry
Foto: Mgr. Diana Židová, PhD., Mgr. Henrieta Gergelová, PhD., Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Uverejnené: 23. novembra 2023