Cyrilo-metodská cesta a workshop

V dňoch 13. až 14. novembra 2023 sa v kaštieli v Mojmírovciach konalo zasadnutie riadiaceho výboru a valné zhromaždenie združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Tento rok si pripomíname nielen 1160 rokov od príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu, ale aj 10. výročie vzniku združenia, ktorého členom je od roku 2015 aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
R EKC 01w
V tomto jubilejnom roku združenie zaevidovalo 9 nových prihlášok zo 4 štátov (kraj, obce, vedecké inštitúcie a záujmové organizácie). Vedecký výbor pod vedením prof. PhDr. Petra Ivaniča, PhD., a ktorého členkou je tiež RNDr. Hilda Kramáreková, PhD., sa zoberal prihláškami a skonštatoval, že záujemcovia o členstvo v asociácii budú prínosom pre ďalší rozvoj Cyrilo-metodskej cesty a pomôžu rozvíjať potenciál tejto kultúrnej cesty a kultúrneho dedičstva, ktoré nám zanechali sv. Cyril a Metod a ich nasledovníci.
R EKC 02w
Všetci uchádzači o členstvo sa už podieľali na propagácii aktivít kultúrnej cesty alebo výskume kultúrneho dedičstva solúnskych bratov. Na základe tohto konštatovania valné zhromaždenie jednohlasne odhlasovalo prijatie nových členov do združenia. Veríme, že sa aktívne zapoja do činnosti združenia a pomôžu pri obhajobe certifikácie Kultúrnej cesty Rady Európy. K 1. decembru 2023 tak toto združenie má už 33 členov zo 7 štátov.
R EKC 03w
Počas zasadnutia valného zhromaždenia sa uskutočnilo podpísanie medzinárodného memoranda o spolupráci medzi Cyrilo-metodským výskumným centrom Bulharskej akadémie vied a Ústavom staroslovanskej kultúry v Prilepe. Zástupcovia UKF v Nitre sa informovali o možnostiach zapojenia členov do aktuálne otvorených výziev na tému kultúrneho dedičstva v programoch INTERREG Program dunajského regiónu 2021 – 2027 a HORIZON EUROPE Cluster 2.
R EKC 04w
Dňa 21. novembra 2023 sa uskutočnilo pravidelné výročné pracovné stretnutie členov Regionálnej pracovnej skupiny pre budovanie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho kraja, ktorý bol spojený s workshopom s názvom Rozvoj Cyrilo-metodskej cesty v Nitrianskom kraji v rokoch 2024 – 2026. Organizátormi boli Nitriansky samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Nitriansky kraj. Okrem vyhodnotenia aktivít na území kraja v roku 2023 účastníci aktívne riešili možnosti ďalšej podpory aktivít cez rôzne formy dotácií a vytvárali návrhy nových produktov cestovného ruchu, ktoré by mali podporiť rozvoj Cyrilo-metodskej cesty v nasledujúcich rokoch.

Text: prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD., FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda, RNDr. Hilda Kramáreková, PhD., FPVaI – Katedra geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja
Foto: Ing. Martin Peterka, prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD.

Uverejnené dňa: 29. novembra 2023