Publikácia k 30. výročiu FPVaI

Jej uvedenie do života sa uskutočnilo 13. decembra 2023 v prítomnosti dekana prof. RNDr. Františka Petroviča, PhD., prodekana doc. Mgr. Martina Drlíka, PhD., prodekana doc. RNDr. Dušana Valla, PhD., ako aj spolueditorov RNDr. Hildy Kramárekovej, PhD. a prof. PaedDr. PhDr. RNDr. Martina Boltižiara, PhD. Vzácnymi hosťami boli doterajší dekani fakulty, dr. h. c. prof. RNDr. Ondrej Šedivý, CSc., prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. a prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
FPVaI publ30 01w
Účastníci stretnutia sa zhodli na potrebe vydávania tohto typu publikácií nielen pre zanechanie „stopy“ života fakulty pre ďalšie generácie, ale aj pre zachovanie dejinného pohľadu na stav fakulty v príslušnom období jej vývoja, ktorý je potrebné vnímať v dobovom kontexte. Spomínali na neľahké začiatky kreovania fakulty, významné udalosti v jej existencii,  identifikovali dôležité rozhodnutia vedúcich osobností, ktoré zásadným spôsobom určili smerovanie fakulty. Nevyhli sa ani nostalgickým návratom v podobe osobných spomienok. Možno konštatovať, že fakulta za 30 rokov svojej existencie preukázala, že patrí medzi základné piliere univerzity, pričom nadviazala na dlhoročnú tradíciu prípravy učiteľov prírodovedných predmetov biológie, fyziky, geografie, chémie či matematiky, ktoré sa vyučovali už od začiatku vzniku Pedagogického inštitútu v Nitre v roku 1959.
FPVaI publ30 02w
Kniha voľne nadväzuje na doteraz vydané publikácie venované 10. a 20. výročiu fakulty z rokov 2003 a 2013. Podáva pohľad nielen do histórie a na prelomové obdobia, ale aj na úspechy – či už v pedagogickej a vedeckovýskumnej práci, ale aj v oblasti popularizácie a spolupráce s praxou. V závere sa venuje ďalšiemu smerovaniu fakulty v domácom i medzinárodnom akademickom prostredí. Osobitný zreteľ bol venovaný jednotlivým pracoviskám fakulty, ich historickým koreňom, personálnemu vývoju ako aj pedagogickým, vedeckovýskumným či popularizačným aktivitám. Text je doplnený tabuľkami, grafmi i bohatou fotodokumentáciou, ktorá sprítomňuje históriu i súčasnosť. Grafickej stránky publikácie sa úspešne zhostil Bc. Ľubomír Balko.
FPVaI publ30 03w
Publikácia je venovaná všetkým, ktorí stáli pri zrode fakulty, minulým, súčasným i budúcim študentom, jej pracovníkom a podporovateľom. K dispozícii je okrem fyzického výtlačku aj v  elektronickej verzii na webovom sídle fakulty. Umožňuje informácie nielen využívať, ale aj aktualizovať či dopĺňať, a byť tak zdrojom informácií pre budúce bádanie.

Text:  prof. PaedDr. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD., RNDr. Hilda Kramáreková, PhD., FPVaI – Katedra geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Uverejnené: 20. decembra 2023