L3-banner-media

Mirka Jedináková priniesla zo Sarajeva zlatú medailu

Bc. Miroslava Jedináková, študentka 1. ročníka magisterského štúdia učiteľstva telesnej výchovy a výtvarného umenia na Pedgogickej fakulte UKF v Nitre, opäť siahla po najcennejšom kove. Spolu s Bibianou Lovašovou, študentkou Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre, sa  v dňoch 13. – 18. februára 2024 ako členky slovenskej reprezentácie zúčastnili na medzinárodnom turnaji svetovej boxerskej asociácie IBA v Sarajeve, odkiaľ si obe priniesli zlaté medaily.
R MJ 24 01w
Najlepšia boxerka turnaja
Naša študentka Mirka, majsterka Európy v boxe do 22 rokov z ME 2022 v Poreči, okrem zlata získala aj cenu pre najlepšiu boxerku tohto turnaja.
„Súťažila som v kategórii elite ženy vo váhovej kategórii do 60 kg, v ktorej sme boli štyri súperky. Ja som sa v zápasoch stretla s domácou boxerkou z Bosny Hercegoviny a Holanďankou, oba duely som vyhrala 5:0. Myslím si, že súperky boli veľmi dobré, holandská boxerka De Cler je dokonca profi majsterkou sveta v zápasoch v rámci asociácie IBA, o to viac sa z víťazstva teším,“ povedala nám šťastná Mirka Jedináková, ktorá výhrou na sarejevskom turnaji zároveň získala nomináciu na olympijskú kvalifikáciu v Taliansku. Od 29. februára do 12. marca 2024 sa nej stretne vyše 650 boxerov a boxeriek z celého sveta, ktorí sa budú uchádzať o kvalifikáciu na letné OH v Paríži. 
Na jednu váhovú kategóriu vychádza zhruba 50 boxerov, pričom v mojej váhovej kategórii do 60 kg sú k dispozícii len tri miestenky na OH,“ prezrádza Mirka náročnosť kvalifikácie, do ktorej zápasov musí dať všetko, aby jej „Paríž“ neušiel. Držíme jej palce.
Naša študentka sa súťažne boxu venuje od svojich 17 rokov, začínala s ním ešte počas stredoškolských štúdií na Piaristickej spojenej škole Františka Hanáka v Prievidzi. Motiváciou k tomuto športu bol pre ňu jej otec, ktorý v mladosti rekreačne boxoval.
R MJ 24 02w
Pre kvalifikáciu spravili v príprave maximum
Za úspechmi talentovanej Mirky Jedinákovej stojí  jej tréner Mgr. Pavol Hlavačka, PhD., ktorý je naším absolventom – v roku 2007 skončil na Pedagogickej fakulte UKF magisterské štúdium, odbor telesná výchova, a v roku 2015 tu úspešne zavŕšil aj doktorandské štúdium v odbore športová edukológia. Slovenskú reprezentáciu v boxe vedie od roku 2011.
„Mirku Jedinákovú trénujem spolu s mojím otcom v našom klube v podstate od jej začiatkov, keď k nám začala chodiť z Prievidze. Spočiatku sa jej venoval hlavne môj otec, no keďže rýchlo prešla do reprezentačných výberov, tak som ju viedol v reprezentácii už od „juniorky“. Čím viac to brala vážne a postupne prešla natrvalo do Nitry, tým viac som jej začal robiť systematické tréningové plány ja, ale s otcom si v príprave stále vypomáhame pri všetkých boxeroch, vrátane Mirky,“ povedal nám tréner Pavol Hlavačka.
Podľa jeho slov celú prípravu svojej zverenkyne smerovali už od decembra k olympijskej kvalifikácii. V decembri absolvovali kondičné sústredenie v Šamoríne, v januári mali výborné sparingy na sústredení v Mělníku a turnaj v Sarajeve bol už ostrou zápasovou skúškou.
R MJ 24 03w
„Vyšiel nám podľa predstáv, som rád, že Mirka mala kvalitné súperky, ktoré sa pravidelne zúčastňujú vrcholných podujatí. Do prípravy sme dali maximum a cenné víťazstvá v Sarajeve našu robotu len potvrdili, je to pekný úspech,“ netajil radosť tréner Mirky Jedinákovej.
Jej prednosti vidí predovšetkým v rýchlosti, presnosti a výbornej kondičnej príprave. „Je to technický typ boxerky, nie je žiadna bitkárka, v ringu používa rozum, predvídavosť a rýchle reakcie,“ zdôraznil Pavol Hlavačka.
Kvalifikácia v Taliansku bude podľa neho nesmierne náročná. V boxe akákoľvek prehra totiž znamená koniec v turnaji. „Mirka už viackrát potvrdila, že patrí do špičky, ale tá je v boxe veľmi široká a dostať sa z tak obrovského počtu boxeriek – okolo 40 – 50 v jej kategórii – do prvej trojky je mimoriadne náročné, no verím, že nie nemožné,“ chváli tréner Mirku, ktorá dokázala zdolať už mnoho skvelých boxeriek.
„Je potrebné, aby zapadlo do seba veľa faktorov – od skvelej formy až po športové šťastie. Medzi výhrou a prehrou býva na takýchto podujatiach tenká čiara, ale najpodstatnejšie je, že sme spravili v príprave maximum a s týmto vedomím môže ísť do ringu a bojovať najlepšie, ako vie.“
 
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: archív Mirka Jedináková
 
Uverejnené: 4. marca 2024

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
E-schránka: ico://sk/00157716 
 
fb ikona  icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web      logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male dnes24 cmyk
logo NISYS nove            promenada logo color