L3-banner-media

Naši absolventi úspešní (nielen) v muzikáloch

Univerzita Konštantína Filozofa sa môže pochváliť množstvom úspešných absolventov, ktorí sa vďaka svojim schopnostiam, poctivej práci a talentu uplatnili v tom, čo v škole študovali. V oblasti hudobno-dramatického umenia k nim rozhodne patria mladí ambiciózni umelci Erik Michálek a Filip Čechovič, ktorých môžu Nitrania vidieť v mnohých divadelných predstavenia či muzikáloch. Naposledy vo februári tohto roka sa predstavili na javisku Divadla Andreja Bagara v muzikáli Voda (a krv) nad vodou z autorskej dielne skupiny Elán, Jána Ďurovčíka a Petra Pavlaca. V muzikáli hrajú obaja naši absolventi – Erik hrá bossa, Filip stvárňuje rolu väzňa Jančiho Busku. Obaja hrajú aj v muzikáli Na skle maľované v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka, s libretom a textami piesní Ernesta Brylla (v preklade Ľubomira Feldeka) a hudbou Katarzyny Gärtner. Erik je v muzikáli rozprávačom a Filip hrá „ustráchaného” žandára.
R absolv 2403 01w
Ples upírov ho ohromil
Erik s Filipom ako spolužiaci študovali v bakalárskom aj magisterskom štúdiu na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF odbor učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. „Nastúpili sme v roku 2013 a končiť štúdium sme mali v roku 2018. Filipovi sa to podarilo, ja som si svoje študentské časy predĺžil o dva roky – kvôli istým okolnostiam, ktoré sa v živote udiali,” vraví 29-ročný Erik Michálek, rodák zo Senice.
Študovať na UKF pôvodne nezamýšľal, ale stretnutie s jeho známym ho výrazne motivovalo k rozhodnutiu prísť na štúdiá do Nitry.
„Musím sa priznať, že prvou voľbou bola pre mňa JAMU v Brne. Na ZUŠ v Senici som sa však stretol Jankom Hyžom, absolventom doktorandského štúdia na UKF v rovnakom odbore, ktorý som neskôr študoval aj ja. Ten v aktuálnom roku, keď som si posielal prihlášky na VŠ, pracoval na naštudovaní muzikálu Ples upírov v réžii Petra Oravca a s choreografiou Eleny Zahorákovej,” prezrádza Erik udalosť, ktorá ho inšpirovala k štúdiu na našej univerzite.
„Janko ma pozval na predstavenie muzikálu, aby som videl, ako to na škole funguje a čo sa tam robí. Musím povedať, že ma to ohúrilo a zrazu som vedel, že chcem ísť študovať práve na UKF v Nitre a tento konkrétny študijný program.”
R absolv 2403 02w 
Na UKF bol súčasťou výnimočných projektov
Ako Erik vraví, v štúdiu nikdy nebol premiantom, vždy ho viac zaujímali praktické aktivity ako teória. Keďže spieva už od 4 rokov, vedel, že sa chce v živote venovať umeniu, no akému konkrétne, to netušil. S muzikálovými skladbami sa stretával už počas svojho štúdia na ZUŠ, ale s muzikálom ako umeleckou syntézou textu, hudby a tanca nie.
Keď začal študovať na UKF, prvýkrát prišiel do kontaktu s herectvom. „Bolo to niečo nové, pre mňa fascinujúce a chcel som sa v tom rozvíjať. Pre nás chlapov bolo veľkou výhodou, že nás nebolo tak veľa a mali sme množstvo priestoru na skúšanie. Boli sme obsadzovaní do študentských absolventských projektov, kde nás „dozorovala” Mgr. Alena Michalidesová, PhD.,” spomína Erik na svoje študentské časy na Úkaefke. Hodnotí ich ako najlepšiu školu, tzv. hodenie do vody. Ako hovorí, práve z tejto tvrdej, poctivej praxe, ktorú tu nadobudol, čerpá aj dnes.
„Na univerzite sa robili obrovské projekty. Prvý muzikál bol Cyrano z predmestia, kde som si zahral hlavnú úlohu Cyrana a neskôr muzikál Jesus Christ Superstar, kde som hral Ježiša. Tieto projekty sa robili v rámci Nitrianskych univerzitných dní a bolo to niečo výnimočné, čo na Slovensku veľmi nemá obdobu. Ako študenti sme zažili skúšanie profesionálneho diela s profesionálnym režisérom vo veľkom profesionálnom divadle. Niektoré predstavenia v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre, iné v Divadle Andreja Bagara v Nitre.”
Erik má na štúdium na UKF pekné spomienky, rád si spomína takmer na všetkých, ktorých tu vtedy spoznal. „Slovíčko „takmer” vravím len preto, lebo bolo len pár pedagógov, s ktorými sme boli naozaj v úzkom kontakte a trávili sme s nimi najviac času – či už pri skúšaní muzikálov, alebo pri predmetoch, ktoré sme mali pravidelnejšie ako iné. Ak by som mal menovať konkrétne, tak určite je to Mgr. art. Marek Štrbák,  PhD., ArtD., prof. PhDr. Pavol Smolík, ArtD., doc. Mgr. art. Elena Zahoráková, Mgr. Alena Čierna, PhD., a Mgr. Ladislav Tischler, PhD.”
R absolv 2403 03w 
Muzikály, moderovanie aj reality
K účinkovaniu v dvoch spomínaných muzikáloch sa Erik Michálek dostal vďaka ich režisérovi a choreografovi Jánovi Ďurovčíkovi, s ktorým spolupracuje od októbra 2022. Práve v tom čase bol na konkurze do muzikálu Vyznanie, kde dostal úlohu Alexa.
„Počas skúšok mi dal Janko ponuku hrať aj v muzikáli Voda (a krv) nad vodou, a to úlohu bossa, keďže jeden z protagonistov vypadol. Keď sme boli v generálkovom týždni muzikálu Vyznanie, prišiel za mnou Janko s ponukou účinkovať i v muzikáli Na skle maľované v úlohe rozprávača,” vysvetľuje Erik. „Bolo to pre mňa veľkou cťou, keďže som vedel, že budem nasledovníkom po hereckých bardoch, akými boli (a niektorí ešte stále sú) Leopold Haverl, František Výrostko, Peter Marcin či Pavol Topoľský. Nedávno som sa dočítal, že v DAB v Nitre v roku 1973 hral postavu rozprávača aj samotný Jozef Bednárik.”
Muzikál Na skle maľované v réžii Jána Ďurovčíka sa na javisku DAB neuvádzal, ale v Nitre sa hral v roku 2017 v športovej hale na Klokočine ešte s predošlým obsadením. „Verím však, že s týmto muzikálom ešte do Nitry zavítame,” doplnil Erik.
Milovníci hudobno-dramatických žánrov ho môžu vidieť aj v ďalších muzikáloch, napríklad The Bodyguard na Novej scéne v Bratislave, ktorý vznikol na motívy filmu The Bodyguard – Osobný strážca v réžii Patrika Vyskočila a s dramaturgiou Dávida Hartla. „Účinkujem tiež v muzikáli Bedári, ktorý režírovala samotná manželka autora libreta Alaina Boublila – Marie Zamora,” uviedol náš absolvent, ktorý je momentálne hercom na voľnej nohe. Venuje sa však napríklad aj moderovaniu a iným umeleckým činnostiam. V čase covidu ho prechodný nedostatok príležitostí prinútil hľadať aj iné alternatívy zamestnania. „Zavialo ma to k realitnej činnosti. Robím ju doteraz a nevymenil by som. Veľmi ma bavia právne veci,” dodal Erik Michálek.
R absolv 2403 05w 
Štúdium mu dalo manželku, kamarátov a úžasné spomienky
Ďalším úspešným absolventom, ktorý svoje vedomosti z UKF zúročuje na doskách divadiel, ale aj za katedrou, je Filip Čechovič. V rokoch 2013 – 2018 študoval na Pedagogickej fakulte UKF odbor učiteľstvo-hudobno dramatického umenia. Hoci jeho snom – ako aj v prípade jeho spolužiaka Ericha Michálka – bolo štúdium v Brne, naša univerzita sa napokon ukázala ako správnou voľbou. 
„Chcel som ísť študovať na JAMU v Brne, ale nezobrali ma, tak som sa rozhodol, že sa posnažím dostať do divadla počas štúdia. No zároveň som vedel, že potrebujem aj z niečoho žiť, tak som si vybral odbor učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na PF UKF v Nitre, ktorý spájal moje túžby do jedného celku,” vysvetľuje 30-ročný Filip Čechovič.
„A čo mi štúdium dalo? V prvom rade manželku, ktorá bola mojou spolužiačkou, mám s ňou trojročnú dcérku Emku. V druhom rade skvelých kamarátov, úžasné spomienky a krásny študentský život, na ktorý budem vždy rád spomínať. Vždy, keď ideme okolo Nitry, spomeniem si na všetky krásne chvíle, byty, kde sme bývali, bary, kde sme popíjali. Bolo to super.”
R absolv 2403 04w 
Dnes učí, režíruje aj hrá
Štúdium na UKF Filipovi, samozrejme, dalo hlavne divadelnú prax. Oceňuje, že sa v škole robili veľké svetové projekty a účinkovanie v nich mu dalo asi najviac do jeho profesionálneho života.
„Boli sme super partia, spájali nás láska k divadlu a priateľstvo. S mnohými ľuďmi sme v kontakte doteraz.”
Rodák z Pezinka momentálne učí a režíruje v ZUŠ na Vrbenského ulici v Bratislave. „Spravil som si z toho malé divadlo, voláme sa Divadlo Wonderland – aktuálne máme v repertoári niekoľko hier, napríklad Harry Potter a prekliate dieťa - 3-hodinové predstavenie s komorným orchestrom a 50 deťmi, Charlie a továreň na čokoládu, Leví kráľ, 6 žien, Mníšky, Janko a Marienka a 3 letušky v Paríži,” priblížil Filip svoje režisérske počiny.
Popritom pôsobí ako herec a režisér v divadle Dobreta v Drahovciach, v dedinke pri Piešťanoch, ktorého repertoár tvoria muzikál s piesňami od Lucie Bílej Inak to nebude, muzikál Producenti, komédia Karolova teta a rómska rozprávka Jaghali.
„A ako herec, samozrejme, účinkujem na javiskách profesioánych divadiel v spomínaných muzikáloch – Bedári a Voda (a krv) nad vodou, obe v Divadle Nová scéna, a Na skle maľované v Stars auditorium,” uzavrel Filip Čechovič.
 
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: David Krajčí, Collavino, archív Erika Micháleka a Filipa Čechoviča
 
Uverejnené: 4. marca 2024

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
E-schránka: ico://sk/00157716 
 
fb ikona  icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web      logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male dnes24 cmyk
logo NISYS nove            promenada logo color