Kliešte v meste Nitra

Kliešte sa v prírode v súčasnosti vyskytujú počas celého roka, čo súvisí s klimatickou zmenou a procesom otepľovania. Avšak najaktívnejšie sú na jar a v priebehu jesene. Zvýšený výskyt kliešťov v mestskom prostredí aktuálne potvrdzuje aj odborná asistentka Katedry zoológie FPVaI, Mgr. Zuzana Poláčiková, PhD., v reportáži RTVS.
Mgr. Poláčiková uvádza, že kliešte sa vyskytujú hlavne v neudržiavaných trávnatých porastoch mesta Nitra. Kliešte môžu šíriť viaceré nebezpečné ochorenia, ako je kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Nie všetky kliešte sú našťastie infikované.
FPVaI klieste 01w
V prípade infikovaných jedincov sa riziko nákazy zvyšuje, čím dlhšie kliešť zostáva v koži. Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr odstrániť, a tým minimalizovať prenos pôvodcov týchto nebezpečných ochorení. Proti kliešťovej encefalitíde existuje vakcína, ale lymskej borelióze sa dá predísť iba rýchlym odstránením kliešťa z postihnutého miesta.
Monitoring kliešťov v mestskom prostredí má mimoriadny epidemiologický, a preto aj celospoločenský význam.

Text: prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD., FPVaI Katedra environmentalistiky a ekológie
Foto: RTVS