Pokračovanie spolupráce s Kirgizskom

Zástupcovia UKF v Nitre, prof. Zdenka Gadušová a prof. Eva Stranovská (FF), prof. Daša Munková a prof. Michal Munk (FPVaI), v dňoch 3. – 11. apríla 2024 navštívili niekoľko univerzít v Kirgizsku. V delegácii z UKF bola účastná aj doktorandka Katedry romanistiky a germanistiky FF – Mgr. Ivana Poulíková.
Prvou navštívenou univerzitou bola Kirgizská štátna technická univerzita I. Razzakova v Biškeku. Táto návšteva bola súčasťou dlhodobej (12-ročnej) spolupráce prof. Gadušovej s touto univerzitou. Zástupcov UKF prijali najvyšší predstavitelia univerzity – Prof. Mirlan Chynybaev – rektor univerzity, Doc. Akylbek Chymyrov – prorektor pre zahraničné vzťahy, Dr. Rimma Elemanova – prorektorka pre vzdelávanie, Dr. Almazbek Arzybaev – prorektor pre vedu a výskum a Zhyrgalbek Sydykov – prorektor pre digitalizáciu. Počas stretnutia boli prediskutované otázky ďalšej spolupráce a pán rektor podpísal aj Zmluvu o spolupráci s UKF.
E Kirgizsko 01w
Hlavné pôsobisko návštevy z UKF však bol Inštitút informačných technológií s jeho riaditeľkou, Prof. Gulnarou Kabaevou, a Katedra počítačovej lingvistiky a interkultúrnej komunikácie s jej vedúcou – Prof. Gulirou Jumalievou, kde zástupcovia z UKF odprednášali niekoľko prednášok pre študentov bakalárskeho a magisterského štúdia a mali semináre so študentmi doktorandského štúdia. Podnetné boli aj rokovania s predstaviteľmi uvedeného inštitútu a katedry, kde sa aj naďalej črtá plodná spolupráca, ako príklad uvediem spoločné vedenie doktorandov – odsúhlasené bolo vedenie Mgr. Aziza Kyrgyzbaeva – prof. Munková, Mgr. Aizady Aschymovej – prof. Munk a Mgr. Raushany Bektenovej – prof. Gadušová. Účastníci návštevy na univerzite sa aktívne zúčastnili aj X. medzinárodnej vedecko-technickej konferencie „Integration Processes in the Scientific, Technical and Educational Space“ (Integračné procesy vo vedeckom, technickom a vzdelávacom priestore), ktorá sa konala 11. apríla 2024.
Okrem uvedenej univerzity nadviazali zástupcovia UKF aj ďalšiu spoluprácu, a to s Kirgizskou štátnou univerzitou I. Arabaeva. Zástupcov UKF prijala prorektorka pre vedu medzinárodné vzťahy a inovácie – Prof. Aigul Čaldanbaeva a vedúca Fakulty svetových jazykov a medzinárodných vzťahov – Prof. Nuržana Sartbekova, kde vidíme potenciál spolupráce najmä s katedrami cudzích jazykov. Záujem o spoluprácu pri príprave učiteľov nemeckého jazyka prejavila najmä prof. Stranovská, vedúca Katedry Romanistiky a germanistiky FF UKF. S pani dekankou Fakulty cudzích jazykov a medzinárodných vzťahov sa dohodli na podpísaní Zmluvy o spolupráci s UKF v Nitre, ako aj na ďalších možnostiach spolupráce v edukačnej a vedeckej oblasti.
E Kirgizsko 02w
Poslednou z navštívených univerzít bola Kirgizská národná univerzita J. Balasygyna v Biškeku, ktorá je najstaršou a zároveň aj najväčšou univerzitou v Kirgizsku. Univerzita sa špecializuje na prípravu odborníkov v rôznych oblastiach vzdelávania. Predmetom záujmu zástupcov z UKF boli cudzie jazyky, predovšetkým nemecký a anglický jazyk. O tejto spolupráci diskutovali so zástupkyňou vedúcej Katedry turkológie a translatológie Kirgizskej filologickej fakulty Dr. Chinarou Aidarbekovou. O spoluprácu s UKF v Nitre prejavili záujem počas konferencie na Kirgizskej štátnej technickej univerzite I. Razzakova aj predstavitelia Issyk- Kulskej štátnej univerzity K. Tynystanova z Issyk Kulu.Výsledky návštevy sú dobrým východiskom a predpokladom ďalšej spolupráce UKF s kirgizskými vysokoškolskými inštitúciami. Zástupcov Kirgizskej štátnej technickej univerzity I. Razzakova privítame na UKF v Nitre už začiatkom mája 2024.

Text: prof. PaedDr. Zdenka Gadušová, CSc., Katedra anglistiky a amerikanistiky
Foto: Mgr. Ivana Poulíková, FF – Katedra romanistiky a germanistiky