Krv na UKF darovalo tridsať darcov

Jedným z tradičných podujatí Nitrianskych univerzitných dní je Univerzitná kvapka krvi. Konala sa 23. apríla 2024 v priestoroch pred aulou UKF, zorganizovali ju Katedra ošetrovateľstva Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva (FSVaZ) UKF a Národná transfúzna služba (NTS) SR v Nitre. Darovať krv mohli od 8. do 12. h dobrovoľníci z radov zamestnancov, študentov i verejnosti.
FSVa UKK24 01
Priebeh mobilného odberu zabezpečovali zamestnanci NTS SR Nitra a študenti 1. ročníka bakalárskeho štúdia študijného odboru ošetrovateľstvo na FSVaZ UKF v gescii PhDr. Eriky Krištofovej, PhD., a PhDr. Miroslavy Líškovej, PhD., z Katedry ošetrovateľstva FSVaZ.
FSVa UKK24 02
Ako nám PhDr. Erika Krištofová, PhD., povedala, akciou sa organizátori snažia k tomuto humánnemu činu priviesť študentov i zamestnancov. „Už od 8. h prišlo krv darovať dosť záujemcov, neskôr to bolo také pozvoľnejšie a ku koncu akcie sa počet darcov opäť zvýšil. Bohužiaľ, veľa darcov bolo z darovania vyradených, napr. z dôvodu nedávno prekonanej choroby, iného zdravotného problému alebo nízkej hladiny hemoglobínu. Tešíme sa z toho, že ostatní krv darovať mohli a pomohli tak tým, ktorí sú na to odkázaní,“ skonštatovala PhDr. Erika Krištofová, PhD.
FSVa UKK24 03
„Celkovo sme počas Univerzitnej kvapky krvi 2024 zaevidovali 48 darcov, z nich krv mohlo darovať 30 ľudí, 18 bolo z odberu vylúčených,“ informovala nás zdravotná sestra Alena Kunová z NTS SR v Nitre. „Prvodarcov bolo spolu 27, pre rôzne príčiny z nich nemohlo krv darovať 12 ľudí,  takže odberov u prvodarcov sa uskutočnilo 15.“ Medzi darcami bolo najmä veľa študentov a zamestnancov našej univerzity. „Krv dnes darujem 15-krát, nielen na pôde školy, lebo na odbery chodím aj do nemocnice,“ povedala nám Mgr. Natália Czaková, PhD., z Katedry telesnej výchovy a športu PF UKF v Nitre. „Teší ma dobrý pocit, ktorý z darovania krvi mám, ale dôvodom je aj to, že som vzácna skupina – B Rh negatív. Nás je málo.“
FSVa UKK24 04
Martin Polák, prvák bakalárskeho štúdia urgentnej zdravotnej starostlivosti na FSVaZ UKF, prišiel na podujatie ako prvodarca. „Moje pocity? Dobré, všetko v pohode, nemal som ani žiadne obavy, aké to bude,“ povedal študent, ktorý darovaním krvi rád pomohol tým, ktorí to potrebujú.
FSVa UKK24 05
Krv prišiel na UKF darovať aj Adam Krajčík, študent študijného odboru anglický jazyk v odbornej komunikácii na FF UKF. „Na Univerzitnej kvapke krvi som po prvýkrát, ale krv som daroval celkovo štvrtý raz. Na odbery som začal chodiť s mojím krstným otcom, ale aj môj otec je pravidelný darca krvi a držiteľ Janského plakety,“ prezradil Adam.

Text a foto: Ing. Jana Černáková, R  Oddelenie médií

Uverejnené: 24. apríla 2024