Mesiac Frankofónie 2024 na FF

Francúzska sekcia Katedry romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre usporiadala sériu podujatí v rámci Mesiaca Frankofónie s UKF, a tak opätovne nadviazala na dlhoročnú tradíciu osláv frankofónnej kultúry a francúzskeho jazyka na našej univerzite. V priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru dňa 19. marca 2024 Dr. Paula Píšová slávnostné otvorila tohtoročné podujatie, na ktorom mali účastníci možnosť spoznať a ochutnať vybrané gastronomické pochúťky typické pre Francúzsko a Švajčiarsko. Po otvorení nasledovalo komornejšie premietanie francúzsko-belgického filmu La Famille Bélier (Beliérovci) v originálnom znení s anglickými titulkami.
FF KRaG FK 01w
Druhou aktivitou boli Frankofónne tvorivé dielne, ktoré viedla Dr. Paula Píšová a výtvarná pedagogička Nitrianskej galérie Mgr. Elena Tarábková. Pre účastníkov pripravili jazykovo-tvorivý ateliér vychádzajúci z aktuálnej výstavy slovenského surrealistu Karola Baróna. Ťažiskom ateliéru bolo prepojenie francúzskeho jazyka, kreativity a výtvarných techník. Podujatia sa zúčastnili univerzitní študenti učiteľstva románskych jazykov aj stredoškoláci zo Spojenej školy Slančíkovej 2 spolu s lektorkou Monou Mansard. Účastníci ateliéru vytvorili vlastné surrealistické básne a ilustrácie, ktoré budú vystavené v Nitrianskej galérii.
FF KRaG FK 02w
Uvedené podujatia ukončili dve online prednášky pozvaných hostiek. Tému Clermont-Ferrand, neznáme mesto pre študentov prievidzského Gymnázia V. B. Nedožerského, ktorí sa vo francúzštine vzdelávajú pod vedením Mgr. Ľudmily Zaujecovej, predniesla Dr. Adriana Lastičová z Univerzity Complutense v Madride. Prednáška zaujala nielen našich študentov francúzskeho jazyka, ale aj ďalších kolegov a študentov z univerzitného prostredia. Atraktivitu prednášky formovali osobné skúsenosti a odborná zdatnosť pozvanej hostky. Súčasťou podujatia bol interaktívny kvíz a výherkyne spomedzi vysokoškolských aj stredoškolských účastníkov získali zaujímavé vecné ceny.
FF KRaG FK 03w
Druhú online prednášku si pre univerzitných študentov pripravila Dr. Lenka Michelčíková z Katedry translatológie FF UKF v Nitre, ktorá sa zamerala na francúzštinu v Jazyku mladých. Počas prezentovania sa študenti oboznámili so zaujímavými lingvistickými postupmi vytvárania nových slov a špecifickou, netradičnou lexikou príznačnou pre komunikáciu súčasnej mládeže. Prednáška mala aj interaktívny charakter v podobe cvičenia, v ktorom študenti spoznali používané skratky v aktuálnej komunikácii prostredníctvom internetu.
FF KRaG FK 04w
Všetky podujatia boli realizované v spolupráci s O. z. Romanistica Nitriensia a asociáciou vysokoškolských učiteľov francúzštiny FrancAvis.

Text: Mgr. Paula Píšová, PhD., FF – Katedra romanistiky a germanistiky
Foto: Mgr. Paula Píšová, PhD., Mgr. Elena Tarábková, FF – Katedra romanistiky a germanistiky, Mgr. Martin Daniš – Nitrianska galéria

Uverejnené: 2. mája 2024